Sur’un çevre düzenlemesi göz kamaştırıyor

Türkiye 9 Nisan, 16:30'de eklendi
  • 0 paylaşım
  • 119 OKUNMA

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde geçen yıl PKK’lı teröristlerin saldırısı sonucu oluşan tahribatın giderilmesi amacıyla başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak üzere birçok kurumun başlattığı çalışmalar sürüyor.

AA/ŞÜKRÜ GÜNDÜZ

Diyarbakır‘ın tarihi Sur ilçesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Hz. Süleyman Camisi‘nin çevresindeki 115 dönümlük alanda yapılan rekreasyon çalışması vatandaşların büyük beğenisini topladı.

Tarihi Sur ilçesinde geçen yıl PKK’lı teröristlerin saldırısı sonucu oluşan tahribatın giderilmesi amacıyla başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak üzere birçok kurumun başlattığı çalışmalar sürüyor.

Sur’un yeniden ihya edilmesi amacıyla tarihi Hz. Süleyman Camisi’nin çevresinde de çalışma yürütüldü. Öncesinde çok çirkin yapılar ve gecekondularla dolu, yıkık harabe, içine girilemez olan 115 dönümlük alanda istimlak çalışması yapıldı. Bedelleri hak sahiplerine ödenerek alan istimlak edildi.

Yapılan anlaşmalarla alandan tahliyeler sağlandı ve peyzaj projesi hazırlanarak uygulamaya konuldu. Tarihi İçkale’de Hz. Süleyman Camisi’nin bulunduğu alanın çarpık yapılardan temizlenmesi çalışmaları, TOKİ tarafından gerçekleştirildi.

Kentin turizmi ve maneviyatı için önemli konuma sahip olan alanda, kültürel peyzaj çalışmalarına başlandı.

Çalışmalar kapsamında, 27 şehit sahabenin de metfun olduğu Hz. Süleyman Camisi’nin çevresindeki 115 dönümlük alanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan rekreasyon çalışması vatandaşların büyük beğenisini kazandı.

“Çevre düzenlemesinin en güzelini yaptılar”

Yeniden düzenlenen alanı gezen vatandaşlardan Semih Göngür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bu, geç kalınmış bir hizmetti. Çevre düzenlemesinin en güzelini yaptılar. Geçmişte belediyeler kasten burada hiçbir çalışma yapmadı.” dedi.

Vatandaşlardan Abdullah Yakman da düzenleme çalışmasıyla alanın geçmişe göre çok güzel olduğunu anlatarak, Sur halkının yapılan hizmetten çok memnun olduğunu dile getirdi.

“Yapanlardan Allah razı olsun”

Necla Doğan ise “Buraya gelip çocuklarımız için dua ediyoruz. Kızımla geldim. Çok güzel hizmetler yapılıyor. Yapanlardan Allah razı olsun. İnşallah Diyarbakır daha iyi olur.” dedi.

Emekli öğretmen Nurten Öner, düzenleme yapılan alanı görünce çok duygulandığını ve etkilendiğini söyledi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Sayac
21