Sınırdaki okulun fedakar kadın öğretmenleri

Eğitim, Öğretmen, Türkiye 8 Mart, 11:42'de eklendi
  • 0 paylaşım
  • 159 OKUNMA

Halep’e bağlı Kobani sınırının sıfır noktasındaki Eğrice ilk ve ortaokulunda görev yapan kadın öğretmenler, tüm zorluklara rağmen özveriyle mesleklerini sürdürüyor.

Fotoğraf: AA/Halil Fidan

Suriye’deki iç savaş nedeniyle bir dönem şiddetli çatışmaların yaşandığı Halep‘e bağlı Kobani (Ayn el-Arab) sınırının sıfır noktasındaki Eğrice ilk ve ortaokulunda görev yapan kadın öğretmenler, tüm zorluklara rağmen özveriyle mesleklerini sürdürüyor.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk‘ün “Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.” sözünü hayata geçiren öğretmenler, sınıra yakın bir okulda görev yapmanın zorluklarına rağmen var güçleriyle çalışıyor.

Türkiye’nin çeşitli illerinden Suruç ilçesinin Suriye sınırındaki Eğrice Mahallesi’ne gelen 9 kadın öğretmen, sayıları 200’ü bulan öğrenciyi geleceğe hazırlıyor.

“Umarım gelecekte iyi yerlere gelirler”

Zonguldak’tan gelen İngilizce öğretmeni Arzu Kartal (23), memleketiyle Suruç arasında ciddi farklılıklar olduğunu söyledi.

İlk atandığı günlerde çok zorlandığını anlatan Kartal, ancak kısa sürede sıkıntılarını atlattığını belirtti.

Öğrencileri için zorluklara alıştıklarını ifade eden Arzu Kartal, şöyle konuştu:

“Gelmeden önce korkularım vardı. Buraya geldikten sonra anlatılanların abartılı olduğunu gördüm. Burada Türkiye’nin her tarafından öğretmenler var. Hepimiz aynı amaca hizmet ediyoruz. Tek gayemiz, bu pırıl pırıl öğrencileri hem ülkemize hem de ailelerine yararlı bir şeklide geleceğe hazırlamak. Umarım bu çocukların hepsi okuyup, gelecekte iyi bir yerlere gelirler.”

“Keşke gelmeseydim’ dediğim hiç olmadı”

Adanalı rehberlik öğretmeni Nida Savurur (23) da İnönü Üniversitesinden mezun olduktan sonra mesleğe geçen yıl Suruç’a atanarak adım attığını aktardı.

Suruç merkezde yaşadıklarını ve her gün Eğrice Mahallesi’ne gidip geldiklerini anlatan Savurur, burada çalışmasının kendisine önemli kazanımlar sağladığını dile getirerek, “Her yerin avantajı ve dezavantajı var. Buraya geldim. ‘İyi ki gelmişim’ dediğim birçok şey oldu ama ‘keşke gelmeseydim’ dediğim hiç olmadı. Burası bana birçok tecrübe kazandırdı, zorlukları yaşıyorum, başka bir yere gittiğimde başka şeylerle karşılaşacağım. Ama işimi, arkadaşlarımı ve öğrencilerimi çok seviyorum.” şeklinde konuştu.

AA

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Sayac
21