Şehit Öğretmen Neşe ALTEN’in Unutulmaması Gereken Hikayesi

Türkiye 24 Kasım, 11:12'de eklendi
  • 0 paylaşım
  • 273 OKUNMA

Tarih 26 Ekim 1993,

1972 doğumlu, Alten ailesinin en küçük kızı olan Neşe, henüz mezun olmuştur eğitim fakültesinden. Ve Diyarbakır Bismil ilçesine atanır. Çocukluğundan beri hayalini kurduğu mesleği, öğretmenliği yapmak için can atmaktadır.

nese-alten

Şehit Öğretmen Neşe ALTEN

Henüz 22 yaşında gencecik, idealist bir öğretmen olan Neşe Öğretmen, babasının tüm engelleme çabalarına rağmen atandığı yere gitmek ister. Kızını yalnız bırakmak istemeyen babası ile Bismil’in yolunu tutar neşe Öğretmen. Kurada Çavuşlu Köyü’nü çeker ve hiç düşünmeden köyün yolunu tutar babasıyla.

Görev yapacağı okul ve kalacakları lojman harabedir gittiklerinde. Muhtarla konuşur, muhtar pek isteksizdir. Kendi maaşından yaptırır okulunu ve lojmanını.

Hayallerindeki yer olmasa da hayallerindeki mesleği yapmaktan dolayı pırıl pırıldır içi. Kısa zamanda alışır hem O çocuklara hem de çocuklar O’na.

Kara bir gecede kapıları çalınır. Niyetlerini belli edercesine yumruklarlar kapıyı. Babası koşar kapıya. Kimsiniz, diye sorar. Köyden geldiklerini ve hoca hanımla bir şeyler konuşacaklarını, söyler kapının arkasındaki ses düzgün bir Türkçeyle.

Açarlar kapıyı. Kapı açılır açılmaz baba sert bir tokatla yere serilir. Burnu kanamaktadır. Neşe telaş içinde babasının yanına koşar, yapmayın der.

“ Önderliğimiz, hiçbir TC öğretmeninin Kürdistan’a ayak basmaması konusunda sizleri uyarmadı mı” diye bağırır önde duran ve içlerinden biri silahı yaşlı adamın başına yaklaştırıp tetiğe dokunur.

Neşe Öğretmen babasının yerde yatan kanlı bedenine bakıp olacakları anlar birden. Bağırmaya çalışır gecenin zifiri karanlığında, ama nafile. Hem gecedir karanlık olan hem de vicdanlar. Saçlarından sürüklenerek yüksekçe bir tepeye götürüler. Sayıları artmıştır sırtlanların.

Kaleşnikofu seriye alan bir sırtlan, önce sağ göğsüne boşaltır mermileri Neşe Öğretmenin. Henüz 22 yaşındadır. Sonra sol göğsüne boşaltır Rus yapımı ölüm kusan mermileri.

Bedenini bulan askerler gözyaşlarını tutamazlar gördükleri manzara karşısında. Evde yemek masasının üzerinde ekmek, yoğurt ve küçük tüpün üzerinde kızartılmayı bekleyen iki-üç biber kalmıştır Neşe Öğretmen’den geriye.

Kaynak: http://otekiyuz.com/neden-oldu-nese-ogretmen/

İLKSAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YÖNETİMİNDEN BÜYÜK İNCELİK

ilksan-nese-alten

EN GENÇ ŞEHİT ÖĞRETMENLERİMİZDEN NEŞE ALTEN ŞEHADETİNİN 23. YILINDA ŞARKÖY’DEKİ MEZARI BAŞINDA ANILIYOR.

 

Öğretmenliğinin 25. Gününde, 21 yaşında Diyarbakır İli, Bismil İlçesi Çavuşlu Köyü’nde babası ile birlikte 26 Ekim 1993 tarihinde şehit edilen en genç öğretmenimiz Neşe ALTEN, baba ocağının bulunduğu Tekirdağ İli, Şarköy İlçesi’nde mezarı başında Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Tuncer YILMAZ, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Sn. İsa BARIŞ, Sn.Hüseyin TORUN, Sn. Ahmet UĞRAŞ, Sn. Ömer İNAN ile Genel Müdürümüz Sn.Mustafa ÇAĞLAYAN ve Genel Müdür Yrd. Sn. Mintez ŞİMŞEK ve Şarköy’de bulunan eğitim mensupları tarafından anılıyor.

Anma Programı çerçevesinde 23 Kasım 2016 Çarşamba günü önce Şehit Neşe ALTEN’in annesi Nazife ALTEN, evinde ziyaret edilerek Resim Sanatçısı Muazzez TANIŞ tarafından yapılan “Şehit Öğretmen Neşe ALTEN ve Babası” tablosu, Şarköy Kaymakamı Hamdi ÜNCÜ ve İLKSAN Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer YILMAZ tarafından şehidimizin annesine takdim edilmiştir.

Şehit Öğretmen Neşe ALTEN’in Şarköy İlçe Mezarlığındaki Kabri başında devam eden anma programı çerçevesinde, dualar edilmiş ve  ilkokul öğretmenleri camiasında müstesna yeri bulunan Şehit Öğretmen Neşe ALTEN’in hayatından bazı kesitler sunulmuştur.

Anma programı Şarköy Şehit Neşe ALTEN İlkokulu’nun ziyareti ile sona ermiştir.

Kaynak: http://www.ilksan.gov.tr/haber/214/SEHIT-OGRETMEN–NESE-ALTEN?id=214

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Sayac
21