Şef Tama için görkemli cenaze töreni..

Türkiye 7 Ekim, 06:40'de eklendi
  • 0 paylaşım
  • 227 OKUNMA

“Kedi ölür adı yaşar” Tama’nın adı tam da bu düşünceyle yaşayacak. Sözcü’nün verdiği habere göre daha önceden de severek takip ettiğimiz Japonya’da istasyon şefi olarak vazife yapan kedi Tama kalp yetmezliği sebebiyle hayata veda etmiş.

tama-2

Şef Tama

İşin üzüntülü yanı bu öte yandan aslında buruk bir sevinç yaratan bir süreçti Tama’nın başından beri hayatı ve ölümü.. Özellikle toplumun ilgisini bir yana bırakın devlet erkanının ve kurumsal sektörlerin böyle bir konuda hassasiyet göstermeleri ve kedilere kendi dünyalarında yer vermeleri muhteşem bir durum. Hal böyle olunca ister istemez insanın aklına, iş sektöründe Kadın-Erkek eşitliği sorunu geliyor. Hayır anlaşılan o ki Japonlar Kadın-Erkeği geçmiş bu aşamada Kedilere de eşit değer vermeye ve toplumda üreten bir canlı olarak hayatlarına dahil etmişler. Daha ilginci bu büyük alaka aslında haberde de detay verildiği gibi Japonya’da halkı bir kısmının bir inanca mensup olması ve bu inançta Kedilerin tıpkı Antik Mısır’da ki gibi bu denli kutsanması ve özel sayılmasıyla da ilgiliymiş. Umarım Kediler ve doğanın diğer tüm varlıkları insanlar tarafından eşit muamele ve sevgiyi görür. Hepimizin aynı doğanın birer parçaları olduğumuzu düşündüğümüzde aslında bir farkımız olmadığı da aşikar. Hasıl-ı Japonya’da halk Tama’nın yasını tutuyor. Devlet erkanı ve çeşitli kurumlar, ünlü kişiler de Tama’ya saygılarını son kez göstermek için görkemli bir cenaze töreni düzenlemişler. Dünya’da güzel şeyler oluyor.. Bizse bunları duyarken biraz buruk bir sevinçle istemsiz olarak, “Allah’ım derde bak” diyoruz.

japanese0615-cat-tama

Şef Tama

Tama 16 yaşında hayata veda etmiş, tıpkı Andrew Lang’ın şu sözlerinde ki gibi sessiz ve bilgece, “Bütün hayvanlar arasında yalnızca kedidir yaşamı seyreden. Varolmanın döner dolabını mesafeli bir konumdan izler. Kedide sempatik olma kaygısı yoktur. Yalnızca yaşar, uzak, dingin ve bilge.”

Japonya’nın batısındaki küçük bir tren istasyonuna “şef olarak olarak atanan” kedinin ölümü, tüm sevenlerini yasa boğdu.

Sekiz yıl önce Kishi tren istasyonuna “atanan” Tama, kendisi için özel olarak hazırlanan istasyon şefi şapkası ve peleriniyle, her gün yolcuları karşılıyor ve uğurluyordu.

People offer prayers in front of photos of Tama, the popular calico cat stationmaster, at Kishi Station on the Kishigawa Line of Wakayama Electric Railway Co. in Kinokawa, western Japan, in this photo taken by Kyodo June 28, 2015. The company gave Tama the title of "honorary permanent stationmaster" and held a funeral service for her contribution in saving the line from financial ruins. Tama died on June 22, 2015 at the age of 16 years, equivalent to about 80 human years, Kyodo news reported. Mandatory credit REUTERS/Kyodo  ATTENTION EDITORS - FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. MANDATORY CREDIT. JAPAN OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN JAPAN.

Tama 22 Haziran’da, 16 yaşındayken kalp yetmezliğinden öldü. Ünü ülke sınırları dışına taşan Tama’ya şanına yakışır bir tören düzenlendi. Tama, binlerce kişinin katıldığı bir törende, çicekler, ton balığı konserveleri ve çeşitli armağanlarla uğurlandı. Şinto usüllerine göre düzenlenen törende Tama “ebediyete kadar fahri istasyon şefi” ilan edilmekle kalmadı, aynı zamanda ‘tanrıça’ mertebesine yükseltildi.

Tama’ya özel mabet yapılacak

Tama için ayrıca bir mabet de yapılacak. Japonya’da birçok kişinin mensup olduğu Şinto dininin tanrıları arasında hayvanlar da bulunuyor. Wakayama Elektrikli Demiryolu Şirketi’nin Başkanı Mitsunobu Kojima, törende yaptığı konuşmada, bölgeye turist çekerek şirketi batmaktan kurtardığı için Tama’ya teşekkür etti.

tama3

Şef Tama

Kojima, Tama’nın bölge ekonomisine 1,1 milyar yen (yaklaşık 9 milyon dolar) katkıda bulunduğunu söyledi. Wakayama Valisi Yoshinobu Nisaka da istasyona kedi tayin etme geleneğini sürdüreceklerini açıkladı.

tama5

Şef Tama

Kent sakinleri ise Tama için “Sevgi dolu ve çalışkandı” dediler. Bayrağı, Tama’dan sonra istasyona alınan ancak henüz çıraklık aşamasında olan Nitama adlı kedi devralacak.

tama2

Şef Tama

yasamaugrasi.com

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Sayac
21