Rusya ‘yanlışlıkla’ Türk askerini vurdu: 3 şehit

Türkiye 9 Şubat, 20:16'de eklendi
  • 0 paylaşım
  • 220 OKUNMA

TSK, Rus uçaklarının Suriye’de yanlışlıkla Türk unsurlarını vurduğunu açıkladı. Olayda 3 askerimizin şehit olduğu bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığı‘ndan yapılan açıklama şöyle:
Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde, 09 Şubat 2017 tarihinde saat 08:40 sularında, Rusya Federasyonuna ait bir savaş uçağı tarafından DEAŞ hedeflerine icra edilen hava harekatı esnasında, kazaen TSK unsurlarının olduğu bir binaya isabet eden bomba ile üç kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır olmak üzere 11 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır.
Yaralı personelimiz tedavilerinin yapılması maksadıyla süratle hastaneye ulaştırılmıştır.
RF yetkilileri, söz konusu olayın bir kaza olduğunu ifade ederek, üzüntülerini ve taziye dileklerini iletmişlerdir. Olayla ilgili inceleme ve çalışmalar iki tarafça sürdürülmektedir.Ayrıca, aynı olayla ilgili olarak RF Cumhurbaşkanı Sayın Vladimir Putin, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a üzüntülerini belirterek başsağlığı dileğinde bulunmuşlardır.
Bizleri acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır; yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz.
Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre, kazayla ilgili olarak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Rusya Federasyonu Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valeriy Gerasimov arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Orgeneral Gerasimov’un meydana gelen talihsiz olay nedeniyle Orgeneral Akar’a üzüntülerini bildirerek başsağlığı dileğinde bulunduğu öğrenildi.

Rusya Genelkurmayı açıklaması

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise Rus Genelkurmay Başkanı Orgeneral Gerasimov’un, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar’ı telefonla arayarak başsağlığı dileklerini ilettiği bildirildi.

Açıklamada, Akar ve Gerasimov’un ortak eylemler ve sahadaki durumla ilgili daha yakın koordinasyon sağlanması ve bilgi değişiminde bulunulması kararı aldığı belirtildi.

Görüşmede, Suriye’de uluslararası terörle mücadele ve Halep’in kuzeydoğusundaki durumun da ele alındığı kaydedildi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Sayac
21