İsrail’de ezan sesinin kısılmasını öngören yasaya tepki

Türkiye 21 Kasım, 21:10'de eklendi
  • 0 paylaşım
  • 245 OKUNMA

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nın, “ezan sesinin kısılması” başlıklı bir yasa teklifini desteklediğini açıklaması, Arap dünyasında yankı buldu.

israillll

Twitter’da oluşturulan #minarelerhiçbirzamansusturulamaz etiketi ile son 24 saat içinde 6 bine yakın paylaşım yapıldı.

İsrail medyasına “müezzin yasası” şeklinde yansıyan teklif, Filistin’de de ses getirdi.

Filistin Din İşleri Bakanı yasa teklifinin, bölgeyi bir “din savaşına” götürebileceği uyarısını yaptı.

Devlet Başkanı Mahmud Abbas da konuyla ilgili yayınladığı açıklamada, “ezan sesini kısma” başlıklı teklifin yasalaşması halinde bölgeye “felaket” getireceğini duyurdu.

İsrail Başbakanı Netenyahu, yasa teklifi ile ilgili kamuoyuna yaptığı açıklamada, “tüm çevrelerden gürültü konusunda şikayet alıyorum” ifadesini kullandı.

Netenyahu, “İsrail, her dinin özgürce yaşanmasına bağlıdır ancak aynı zamanda vatandaşlarını da gürültüden korumakla sorumludur. Avrupa’da durum böyle. İsrail için çıkarılacak böyle bir yasayı destekliyorum.” dedi.

İsrail medyasında yer alan haberlere göre, teklif, camilerin hoparlör sistemini kullanmasının yasa ile durdurulmasını içeriyor.

“Müezzin yasası” 3 oturumda yasalaşabilir

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu looks on as he chairs the weekly cabinet meeting on July 6, 2014 at his Jerusalem office. Violence which rocked east Jerusalem for three days following the kidnap and murder on July 2 of a Palestinian teenager, spread to half a dozen Arab towns in Israel. AFP PHOTO / POOL /GALI TIBBON

Benjamin Netanyahu

İsrail’deki Bakanlıklar Komitesi’nde onaylanan ve “müezzin yasası” olarak medyada yer alan bulan tasarının yasalaşabilmesi için, İsrail Meclisi’nde hakkında 3 kez oturum yapılması gerekiyor.

Yasa teklifinde geçen paragraflardan biri şu şekilde;

“Galile, Negev, Kudüs, Tel Aviv ve Yafa’da ve daha bir çok merkezdeki yüzbinlerce İsrailli, her gün, müezzinlerin okuduğu ezandan rahatsız oluyor. Bu yüksek ses, insanları, sabah ve akşam saatleri başta olmak üzere bir kaç kez rahatsız ediyor. ”

Twitter kullanıcıları ise #minarelerhiçbirzamansusturulamaz etiketi ile, “Filistin Arap devletidir, Arap kalacaktır”, “Ezanlar yükselecek, sen düşeceksin Netanyahu” gibi paylaşımlar yapıyor.

İsrail Devleti’nin yaklaşık yüzde 17.5’ini Arap nüfus oluşturuyor.

BBC

Sosyal Medyada Ne Dediler?

 

https://twitter.com/ihsantopbas/status/798184295718408193

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

muammer Kasım 21, 2016

Kendi kanınızda boğulacaksınız. Bekleyin yakındır o günler


Sayac
21