Görme engelli motor tamircisi hayranlık uyandırıyor

Türkiye 24 Eylül, 13:11'de eklendi
  • 0 paylaşım
  • 219 OKUNMA

Çankırı‘da, doğuştan görme engelli Doğan Yurt, engeline rağmen yaptığı işlerle çevresinde hayranlık uyandırıyor.

Çankırı‘da sosyal kişiliği ile pek çok insanın tanıdığı 39 yaşındaki evli ve 2 çocuk babası Yurt, 17 yıldır saz ve org çalıp, türkü söylüyor. Düğünlerde saz çalıp türkü söyleyen Yurt, biçerdöver başta olmak üzere bazı motorlu taşıtları da tamir ederek geçimini sağlıyor.

motor-tamircisi

Yurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğuştan yüzde 90 görme engelli olduğunu söyledi. Ağabeyi ile biçerdöverle çalıştıklarını belirten Yurt, “Ben boş durmayı hiç sevmem. Ağabeyimle 15 yıldır biçerdöverle hasat yapıyoruz. Birlikte çalışıp aile ekonomisine katkı sağlıyoruz.” dedi.

Elinden her işin geldiğini dile getiren Yurt, bugüne kadar “Bu görmüyor, yapamaz, git elini kayışa kaptırırsın, kafanı bir yere çarparsın” gibi bir dışlama yaşamadığını kaydetti.

Neyi merak ettiyse “Gel yap, merakını gider” diyerek insanların yardımcı olduklarını anlatan Yurt, “Daima her ortamda bulundum, her yere gittim geldim. Bu işi de 15 senedir yapıyorum. 15 senedir ağabeyime yardımcı olmaya çalışıyorum. Bu eski biçerdöverleri çalıştırmak her babayiğidin harcı değil. Boş durmayı sevmediğim için ağabeyim söküp takarken, bu işleri yaparken beni de merak sardı. Onların söküp taktığı yerleri ellerimle inceleye inceleye ustalığı öğrendim.” diye konuştu.

motor-tamircisi-1

“İnsanlar görmediğime inanmıyor”

Tek yeteneğinin biçerdöver tamiri olmadığını söyleyen Yurt, ayrıca düğünlerde bağlama çalıp türkü söylediğini, org kullandığını anlattı.

Çocuklarının da kendisine özendiğini, birlikte düğünlerde saz çaldıklarını dile getiren Yurt, “Saz çalmayı ve org kullanmayı kendi çabam ile öğrendim. 13 yaşımda saz çalmaya merak saldım ve öğrendim. Daha önce köyde yaşıyordum. Çocuklarım okuduğu için il merkezine taşındım.” şeklinde konuştu.

Yurt, özellikle geceleri biçerdöver arızalandığında kendisine çok iş düştüğünü belirterek, şunları aktardı:

“Bazen geceleri arıza oluyor. Elektrik olmadığında ustalar çalışamıyor. Benim için gece gündüz yok. Özellikle gece yaşanan arızaları ben yapıyorum. Tanımayan insanlar, ‘Gerçekten görmüyor mu?’ diyor. Saz çalarken de aynı şey geçerli. İnsanlar görmediğime inanmıyor.”

AA

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Sayac
21