Evini Satıp Sokakta Yaşayan Hayvanlar İçin Barınak Yapan Güzel Kadın

Türkiye 24 Kasım, 19:01'de eklendi
  • 0 paylaşım
  • 363 OKUNMA

20 yıl önce Almanya’dan gelip Türkiye’ye yerleşen turist rehberi Hüzün Esen; sokakta yaşayan hayvanların koşullarından etkilenerek çözüm aramaya çalıştı; durumu Almanya’daki bir arkadaşıyla paylaştı. 2 arkadaş, Almanya’da hayvanlar yararına bir dernek kurup sosyal medya üzerinden de örgütlendi. Hüzün Esen, yıllardır yaptığı birikimle Antalya’da aldığı evi sattı ve dernekten gelen parayı da ekleyerek Aksu’da 10 dönümlük arsa satın aldı.

aylakkarga-sahipsiz-hayvanlar-icin-antalyada-satin-aldigi-arsaya-barinak-yapti_6581_dhaphoto5

Hüzün Esen

Arsa üzerine 3 hayvan barınağı yapan Hüzün Esen, yıllarca sokakta gördüğü sakat, hasta kedi, köpek, at ve eşekleri alarak barınakta bakımlarını üstlendi. Esen, geçen aylarda Yeşildere mahallesine giderek burada sahiplerinden kötü muamele gören 8 atı kurtarmak için para vererek hayvanları barınağa yerleştirdi.
Hüzün Esen, hayvan barınağı dışında ayrıca Aksu’daki bir orman alanında da onlarca hayvanın bakımını üstlendi. Orman içersindeki yıkık bir evi hayvanlara yuva yapan Hüzün Esen, her gün mama götürüyor.

aylakkarga-sahipsiz-hayvanlar-icin-antalyada-satin-aldigi-arsaya-barinak-yapti_6581_dhaphoto6

Hüzün Esen

Hüzün Esen, insanların pet shop’lardan hayvan satın almasına da anlam veremediğini belirterek, hayvanlar arasında fark gözetilmemesi gerektiğini vurguladı.

Sahiplendirirken koşulları gözetiyor

aylakkarga-sahipsiz-hayvanlar-icin-antalyada-satin-aldigi-arsaya-barinak-yapti_6581_dhaphoto4-1195x1024

Hüzün Esen

Hayvan barınağında her köpeğin karnesi olduğuna dikkat çeken Hüzün Esen, “Hayvanlara karma aşı, kuduz aşısı, kısırlaştırma işlemi yapıyorum. Ayrıca çip takıp, pasaport da çıkartıyorum. Tabi maddi olarak hepsine yetişemiyorum. Özellikle mama almakta zorlanıyorum” diye konuştu. Birçok hayvanı da sahiplendirdiğini sözlerine ekleyen Hüzün Esen, “Hayvanı alacak kişinin yeri var mı, hangi şartlarda bakacak, tüm bunları gözlerimle görmediğim sürece hayvanı vermiyorum. En çok üzüldüğüm hasta ve sakat hayvanlar. Onların bakımı da zor ama son nefesime kadar bakacağım.”

 

Aksu Belediyesi ile temas halinde olduğunu belirten Hüzün Esen, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Belediyede çalışanlar iyi niyetli. Ancak imkanları kısıtlı. Birkaç metrekarelik alanda hayvanlara bakmaya çalışıyorlar. Bugünlerde daha geniş bir yere tanışacaklarını öğrendim. Umarım bu gerçekleşir. Ayrıca, belediye sadece kısırlaştırma işlemi yapıyor. Kısırlaştırmada tüm yumurtaların çıkarılması gerekiyor. Bir yumurta dahi içerde kalsa hayvan hamile kalmaz ama regl olabiliyor. Ayrıca, hayvan yaşlandıkça rahim kanseri olma riski de artıyor. Bunun için de hayvanlara karma aşı yapılması şart. Belediye küpeyi takarken karma aşısını da yapmalı. Karma aşı köpekleri hastalıklardan kurtarıyor.” (ZETE/DHA)

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Sayac
21