Bir doktor ihmali yüzünden harcanan bir can

Eğitim, Türkiye 21 Ocak, 13:19'de eklendi
  • 0 paylaşım
  • 436 OKUNMA

twitter’dan @ergenpapaz (vahit yıldırım) ‘ın bildirdiği ve görsellerine şu entry üzerinden ulaşılabileceği üzere (git: #65672366) hastalarının vefat etmesine sebep olan ihmal.

vahit yıldırım der ki:

“pazartesi günü yasin uslu kendisi benim 12 yıldır arkadaşım. ümraniye eğitim araştırma hastanesine gidiyor ve midesinde reflu olduğunu söylüyorlar. sancaktepe via hospital hastanesinden bir doktor ben onu 20 dakikada hallederim diyor ve pazartesi saat 13’de ameliyata alıyor ve ameliyat sırasında hastanın içinde kamerayı unutuyor ve kamerayı almak isterken 3 tane damarını kesiyorlar. ve ilk başta doktor bizi sakinleştirmeye çalışıyor salı günü gece 3 sularında kartal lütfi kırdar hastanesine naklettiler ve 3 saatlik bir ameliyat sonrasında hastaneye geri yolladılar salı akşamı bize iyi olduğunu söylediler ve eve gittik sabah geldiğimizde her tarafta polis vardı, hiç kimse bize bir şey söylemedi ve kaymakam geldi biz böyle yaptıklarını söyledik o da bir şey söylemedi. öncelikle doktor hatasını kabullendi ama hasta durumu kötüye gidince o da ortadan kayboldu, ve nakil esnasında ailesine bir kağıt imzalamaya çalıştılar, lütfen twitter sayfamı paylaşın, telefon numaram 05467861881 biz elimizden geleni yapacağız desteğinize ihtiyacımız var”.

https://eksisozluk.com/entry/65673103

23 yaşındaki Yasin Uslu, mide rahatsızlığı yüzünden hastaneye gitmişti. Midesinde reflü olduğunu ve 20 dakikalık, basit bir ameliyatla tedavi edebileceğini söyleyen doktora güvenmesi ise hayatına mal oldu

Yasin başka özel bir hastanede laboratuvar görevlisi olarak çalışıyordu ve geçirmesi gerektiğini söyledikleri mide ameliyatı için para biriktirmişti

Yasin’e bu özel hastanede hiçbir tetkik yapılmadan, sadece eski tetkiklere bakılarak ameliyat kararı alındı. Üstelik aynı tetkiklere devlet hastanesi ameliyata gerek yok demesine rağmen…

Yasin’in yakınlarının anlattığına göre, ameliyat esnasında gerçekleşen trajik ihmaller zinciri şu şekilde devam ediyor:

“Ameliyat sırasında üç damar patlıyor ancak doktorlar sadece ikisini fark ediyorlar, onarmaya çalışıyorlar ancak bunu da başaramıyorlar. Diğer patlamış olan damar fark edilmiyor bile.”

“Üçüncü damarın da patlamış olduğu, sevkten sonra aynı gece Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde anlaşılıyor ve onarım orada yapılıyor. Ama zaten oraya gittiğinde hayati fonksiyonlarının çoğu zarar görmüş ve bu nedenle onarım hiçbir fayda sağlamıyor.”

“Damar patlaması veya yırtılması gerçekleştiği sırada ameliyatı yapan doktorlar bunu fark etmiyorlar, aradan çok zaman geçtikten sonra anestezi doktoru uyarıyor (ve buna rağmen doktorun ameliyata devam ettiği söyleniyor).”

“…Yırtılmadan sonra hastanede kalp ve damar hastalıkları bölümü olmamasına rağmen damara 6 saat boyunca genel cerrahlar müdahale ediyor ve herhangi bir uzman çağrılmıyor ve sevk girişimi yapılmıyor…”

“Yasin 6 saat boyunca yoğun bakımda tutuluyor ve doktorlar hiçbir şey yapamadıklarını açıkça ifade ediyorlar. Tam teşeküllü kalp ve damar cerrahisi olan hastaneye sevk için girişim yapılmıyor ve en sonunda, ancak biz sağlık bakanlığı aracılığıyla baskı yatığımız için sevk gerçekleşebiliyor.”

Olayın yaşandığı Sancaktepe Via Hospital’ın yönetimi ise iddiaları reddederek şöyle bir açıklamada bulundu;

“Hastanemizde yaşanan elim hadise karşısında üzüntü duymaktayız. Hasta yakınlarına ve sevenlerine taziyelerimizi bildiriyor, acılarını paylaşıyoruz. Olay adli makamlara intikal etmiştir. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturması halen devam etmektedir. Konu ile ilgili Adli Tıp Kurumu ve Yüksek Sağlık Şurası raporları da dosyaya sunulmak üzere soruşturma ve müteakibinde kovuşturma aşamasında maddi hakikat ortaya çıkacaktır. Hastanemiz bu kapsamda adli makamlara her türlü belge dokümanı sunmuş olup her türlü desteği de vermeye devam etmektedir.”

Bu ihmaller zincirini sosyal medyadan Yasin’in arkadaşı Vahit Yıldırım duyurunca, hastaneye karşı sosyal medyadan hemen destek gelmeye başladı

Yasin’in abisi Yadigar Uslu ise 12 yıl önce Caddebostan plajında boğularak yaşamını yitirmişti. Yasin’in trajik ölümü ise, babası Yaşar Uslu’nun ikinci evlat acısı oldu…

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Sayac
21