2017 yılına damga vuracak ulaşım projeleri

Türkiye 22 Ocak, 17:03'de eklendi
  • 0 paylaşım
  • 267 OKUNMA

2017 yılına ulaşım projeleri damga vuracak. Türkiye’de, yapılması planlanan dev ulaşım projelerine bu yıl başlanması hedefleniyor.

1-Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi

AA muhabiri Arife Yıldız Ünal’ın yaptığı derlemeye göre, “Demir İpek Yolu” olarak da adlandırılan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’nin bu yılın ilk yarısında hizmete açılması planlanıyor.

Dünyanın üçüncü, Türkiye’nin ikinci deniz üzerine yapılacak havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı ihalesi, bu yıl içinde tamamlanacak.

2-1915 Çanakkale Köprüsü

352 kilometre uzunluğunda olması planlanan Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Gelibolu-Balıkesir-Savaştepe Otoyolu’nun ilk etapta Malkara-Gelibolu-1915 Çanakkale Köprüsü ve Çanakkale bağlantısını sağlayacak 100 kilometrelik Malkara-Çanakkale kesimi için 26 Ocak Perşembe günü yapılacak ihalede teklifler alınacak.

3- Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli

Büyük İstanbul Tüneli Projesi‘nde ön yeterlilik alan 6 firma, 15 Şubat’ta mali ve teknik tekliflerini sunacak. İhale sürecinin ardından 1 yıl içinde mühendislik projelerinin tamamlanması planlanıyor.

4-Kanal İstanbul

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2011’de kamuoyuna “çılgın proje” olarak açıklanan Kanal İstanbul Projesi ilgili hazırlıklar tamamlandı, uygulama için gerekli çalışmalar devam ediyor.

5-Edirne’den Urfaya Kesintisiz Otoyol İçin İhale Hazırlığı

Türkiye’nin önemli otoyol projelerinin başında gelen Ankara Niğde Otoyolu, Ankara Çevre Otoyolu’nun güneyinde bulunan Gölbaşı ilçesinin batısındaki Hacılar Köyü’nden başlayacak. Otoyol, Niğde-Gölcük Kavşağı’nda ise sona erecek. Ankara Niğde Otoyolu tamamlandığında Kızılırmak Nehri’ni geçerek Kırşehir’in Merkez ilçesinde bulunan İğdecik ve Gölhisar mahallesi civarından Kırşehir-Kayseri D260 karayoluna bağlanacak.

6-Türksat 5A ve 5B Uydularının İhalesi Yapılacak

Yerli katkının mümkün olduğu kadar yüksek olacağı Türksat 5A ve 5B uydularına ilişkin sözleşmeleri yaparak, işe başlanması hedefleniyor. Söz konusu uydular için dünyada bu işi en iyi yapan ülkelerin firmalarından teklif alındı.

AA

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Sayac
21