Mosi-oa-Tunya / Victoria Şelaleleri

Turizm 1 Şubat, 08:38'de eklendi
  • 0 paylaşım
  • 192 OKUNMA

Dünyanın en muhteşem şelalelerindendir. Bu noktada 2 km’den fazla olan Zambezi Nehri, gürültüyle bir dizi bazalt boğazına dalmakta ve 20 km’den daha uzakta görülebilen yanardöner bir sis ortaya çıkarmaktadır.

UNESCO Dünya Mirası – Victoria Şelalesi

1989 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine eklenen Victoria şelalesi adı batı dünyası adına yeni keşif yaptığı varsayılan David Livingstone tarafından verilmiştir. Bir İskoç olan Livingstone , kraliçesini onurlandırmak için batı dünyasına keşfini bu isimle duyurmuştur.

Yöresel olarak ise şelalenin adı Mosi-oa-Tunya ( Homurdayan Adam ) dır. 1,7 kilometreden daha geniş bir alandan en yüksek yeri 128 metre olan bir boşluğa akmaktadır.

 Zambiyave ve Zimbabve ülkeleri Zambezi nehrini kendilerine sınır olarak kabul etmişlerdir , Victoria şelalesi ise nehrin sonunda yer alır bu sebeple  Zambiyave,  Zimbabve olarak iki ülkede şelalenin sahibi sayılır. Turizm gelirlerini eşit şekilde bölüşürler.

UNESCO Dünya Mirası – Victoria Şelalesi

Victoria Şelalesinin en ünlü yanı ise asla kaybolmayan bir gökkuşağına sahip olmasıdır. Yerliler bu renkli şöleni uğurlu saymışlardır.

UNESCO Dünya Mirası – Victoria Şelalesi

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Sayac
21