Sosyal Ayak İzinizin Bloglama Çabalarınızı Nasıl Verebilir veya Kesebilir

Teknoloji 10 Aralık, 16:31'de eklendi
  • 0 paylaşım
  • 130 views OKUNMA

1990’ların ortalarında, kimsenin pozitif olmamasına rağmen, “sosyal medya” terimi 20 yıl daha hanehalkına kavuşmayacaktı. Bugün, Facebook, Google ve internet sektöründeki diğer ağır hitçılar, dünyayı gezen herkesin her zaman çevrimiçi olduğu bir geleceği vurgulayarak, tüm dünyayı daha geç olmadan birbirine bağlamak için bir adım atıyor.

Eski blog yazarları, AOL başlangıç ​​CD’leri aylık olarak posta kutularını taramadan önce ve Internet’in hayata inandıkları sesin her oturumunda “World Wide Web “‘i her sörf öncesinde hatırlayacak. O sıralar gizlilik farklı bir şeydi. “Ayarlar” veya “poliçe” kelimeleri eklenmeksizin tek başına var olmuştur. Birisini bulmak, onları listede bulundurmak şartıyla, yerel telefon defterinde aramak demekti.

Günümüzde arkaik telefon rehberinin yerini sosyal medya almış ve beyaz ve sarı sayfaları kaybetmiş olduğumuz gibi, kişisel benlik ve profesyonel marka arasındaki çizgi de bulanık olmuştur. Web geliştikçe ve zamanla bir teknoloji olarak daha karmaşık hale geldiğinde, web ile olan ilişkimiz de öyle. Kimliklerimiz, banka hesap numaralarımız, arkadaş listelerimiz ve her herkese açık olan tweet, durum güncellemesi ve iğne gibi çevrimiçi olarak yayınlanır.

Artık sadece İnternet’le yaşıyoruz-içinde yaşıyoruz.

İçinde Yaşamaktan, İçinde Yaşamaktan

Bir kere imkânsızlık olarak işten çıkarıldıktan sonra, artık bir tür bir sosyal medya profili olmasa da Internet olmadan hayatta kalabilecek bir işin nadir olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Aynı şekilde, bağlı sosyal medya profilleri veya dijital / toplumsal ayak izi olmayan insanlar da nadirdir. Hepimiz “off grid” yaşayan birini (kimilerini bilen birini tanıyoruz) biliyoruz, ancak çoğumuz için, bu mümkün değildir – özellikle de bu grid ızgara nasıl yaparsak yapalım!

Forbes için yazan Kashmir Hill, internete olan tutkumuzu ve daha spesifik olarak “dijital uyuşturucu” sosyal medyasıyla çağırıyor. Sosyal medyanın hayatımıza bu kadar nüfuz ettiğini ve çoğumuzun internette bir profilleri yoksa birilerine güvenemeyeceğini ve bu kişilerin kendilerinden daha fazla şey sakladıklarına inanmayı tercih ettiklerini belirtti. Teknolojik olarak okuma yazması bilmeyen veya basitçe “göz ardı”. Bazıları, “sosyal olarak sorumsuz” olan her zaman kolayca temas kuramayacağını söyleyecek kadar ileri gidebilir.

İlginçtir ki, hem işletmeler hem de bireyler için internet görünürlüğüyle ilgili kurallar (veya “toplumsal norm” olarak adlandırabilirsiniz) neredeyse ayırt edilemez hale gelmiştir – ve bu yüzden blogculuk kariyerinde olanların başarılı olması için çok uygun bir konumdalar.

Kişisel Bir Markanız mı, ister İster Hoşunuz İster Bas Değilsiniz

Marc Ecko, 2015 yılında yayınlamış olan Unlabel: Satışsız Sarkınızı Satarken, çağdaş bir blog yazarının dikkat etmesi gereken en önemli ifadelerden birini oluşturuyor.

Diyor ki: “Ben bir markayım, ancak bir etiket değilim … siz de bir marka. Bildiğiniz ya da bilmesin. Beğensin mi istemez misin. Bir marka cilt açısından derin değildir. Etiketler cilt açısından derin, ancak bir marka (gerçek, otantik bir marka) kan, kemik, deri ve organlardan oluşur. Bir markanın bir kalp atışı var. ”

Bu alıntı çok diyor. “Serbest meslek” değilseniz bile, dünyanın geri kalanında halen her zaman görünür olmanız ve sosyal ve dijital ayak iziniz aracılığıyla kendinizi “reklam” etmeniz gerçeğine dikkat çekiyor. Bu ayak izi, bu dünyanın çoğunluğunun sizi oluşturan “kan, kemik, deri ve organları” yaşayacak en yakın şey. Dünyanın “en özgün benliğiniz” olarak gördüğü budur ve kişisel markanızla karışıp karışmadığına baksın, dünyanın geri kalan kısmı markanızı ete ve kemikle “siz” ilişkilendirecektir.

Yeni lise ve üniversite mezunlarının sosyal arazileri düzenli olarak incelemesi ve temizlemesi önerilir; iş arama sırasında daha çekici görünmek için bu noktayı kanıtlamaya hizmet eder ve 2015’te yöneticileri istihdam edenlerin yüzde 48’inin işe almama kararı da geçerlidir Bir aday sosyal medyada buldukları bir şey yüzünden. Blogcular ve bloglar ile kazıklar daha da yüksek. Bir blog ve yazarları, özgünlükleri nedeniyle sürekli eleştirilmektedir. Yüzsüz bir marka, sosyal bir profile sahip olmasına rağmen, bir sözcüsü olan bir markadan çok daha güvenilir olmalı.

Aynı şekilde, yazar olmayan bir blog (bununla birlikte gelen “varsayılan” wordpress hesabının ötesinde) kazanmayacak – ve daresay kazanmayı hak etmeyen – okuyucularının güveni altındayım. Kalem adlarını kullanan blogcular bile, bu isimlerle ve bu adlarla yeni sosyal ve dijital ayak izleri birleştirecek veya oluşturacak. Buna konvansiyonel işe uygulandığında toplumsal kanıt sağlanması denir ve gerçek insanlar için “otantik” bir marka olarak gördükleri ile bağlantı kurma ihtimalini gösterir, ancak dikkatli olun. Bu makalenin başlığı belirttiği gibi, sosyal iziniz de bozulabilir ve düşündüğünüzden daha kolaydır.

Kendi en kötü Yasal veya PR Kabusunuzdan Kaçının

Home Depot’un rezil ırkla ilgili Twitter’daki çöküşünden Pigalle şefi Marc Orfaly’ın kınanabilir Facebook tiradına bakarsak, birileri internetin toplu öfkesini çekmeden haftanın bir haftasına giremez. Siyasi doğruluk ve özgünlük açısından söylediklerini izlemek uzun bir yol kat edecektir. Daha basit bir şekilde söylemek gerekirse, blog yazarları daima kibar olmalı ve gerçeği söylemelidir. Bu, kendinizi sosyal medyada görmek ya da şakalar yapamayacağınızı söylememek demek değildir – sadece söylerinizi izlemeniz gerçekten gerektiği anlamına gelir. Kötü bir şaka biri kariyerinizin sonu anlamına gelebilir.

Justine Sacco, yanlış gitmiş olan bir tweet’in ve bir kişiyi ve markasını baş aşağı çevirmesini sağlayan mükemmel bir örnek sağlar. Herkesin tanıdık olmadığı bir zamanda, 170 takipçisi olan bir PR temsilcisi olan Sacco, Güney Afrika’ya yapılan uluslararası bir uçuşa katılmadan önce ırkçı duyarlı bir şakayı tweetledi. Iniş zamanı geldiğinde, tweet Twitter’da bir numaralı trend konusuydu. İşvereni tarafından kovulduktan sonra hesabını silmeyi bitirdi ve yakın tarihteki çevrimiçi dolandırıcılığın en bilinen kurbanlarından biri olarak düştü.

En uç durumlarda, işinizi kaybetmek, kişisel markanıza zarar vermek ve tüm dünyayı sinirlendirmek sadece buzdağının başlangıcıdır. Sosyal medya sivil davalarda kanıt olarak kullanılabilir gibi, sosyal medyanın kötüye kullanımı da ticari marka sahibi girişimcilere ve blog yazarlarına dava açabilir. Inc.com’un bir sosyal medya dava önleme tavsiyesi, telif hakkı ve ticari marka yasalarının, FTC reklam yasaları, gizlilik yasaları ve yasadışı uygulama geliştirme ile ilgili yasaların çoğu markanın genellikle sıcak suyun ihlal edildiğine neden olduğunu belirtmektedir. Yasadışı uygulama geliştirme, burada promosyon için sosyal medya kullanan blogcular genellikle yasadışı sosyal medya yarışmalarını bilmeden bile en çok risk altındadır.

Sadece Güzel Olun ve Gerçeği Söyleyin

Burada paketleme, bir blog yazar olarak, blogunuzun yaşayan, nefes alan, etten ve kan uygulamasından geçtiğini hatırlamaktır. Sosyal medya çabalarınız ve sonuçta sosyal iziniz, ya trafik çekmek için en büyük araçlarınızdan biri olabilir ya da kişisel markanızın ölüm yıldızı olabilir. Liz Borod, sosyal medyayı güçlendirmek isteyen blog yazarları için Mashable hakkında 10 mükemmel ipucu listeler. Ancak, tavsiye blog yazarlarının toplumsal ayak izi konusunda en uygun parçaları şöyle özetlenebilir:

Özgün ol, profesyonel ol ve güzel ol – aksi takdirde, internette en çok nefret edilen insanlardan biri olursan şaşkın olmayın.

Açıklama: Tam açıklamada, site sahibinin web sitemde iken tıkladığınız, okumakta olduğunuz veya baktığınız her şeyden maddi veya manevi fayda sağladığını varsaymak güvenlidir. Sitedeki tüm yayınlar orijinal ve sitemizin değerini ve referanslarını sağlamak için yazılmış olduğundan, tüm içeriklerde olduğu gibi bu demek değildir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Başlıklar: ,

Sayac
21
sadfasd