Her Pazarlamacının İzlemesi Gereken Yüksek Kaliteli İçerik Yaratma için Benzersiz İpuçları

Teknoloji 15 Aralık, 12:19'de eklendi
  • 0 paylaşım
  • 132 views OKUNMA

Dijital pazarlamada başarı elde etmek içerik kalitesine bağlıdır. İşletmeler, öncelikle içerik yaratma işlemlerini öncelik listelerine koydu. Bazıları bile bütün pazarlama stratejilerini merkezileştirdi.

Ancak, süreç çok karmaşıklığı içerdiğinden, yüksek kaliteli içerik oluşturmak zordur. Onların üstesinden gelmek için ipuçları şunlardır:

İlgili bilgileri ekle

Alakalı bilgi sunmayan bir içerik yaratmanın bir anlamı yok. Eğer içerik okuyucuları bilgilendirmede başarısız olursa okuyamazlar.

Alakalı bilgiler ne anlama geliyor?

İlgili bilgiler genellikle okuyucular için yararlı olan profesyonel yayınlarda bulunur. Diyelim ki, araç pil değiştirme yazıyorsunuz. Aşağıdaki bilgiler, okuyucularınız için yararlıdır:

DIY pil kurulum kılavuzu
İşlemi gerçekleştirmek için gerekli ekipman
Araç pillerinin ortalama ömrü
Profesyonel otomatik pil değiştirme servis ücretleri
Okuyucular, söz konusu bilgileri içermiyorsa içeriğin değerini bulamazlar. Sorun, yazdığınız konuyla ilgili ustalık sahibi olmadığınız sürece ve birden fazla alanda ustalık kazanmak için hiçbir şey kolay değilse yararlı bilgilere asla yer açamayacağınızdır.

Ölü bir son gibi gözüküyor, değil mi? Belki de öyle, ama bu bir çıkmaz değil.

İki alternatif var:

Alternatif 1: Yeni alanlara yazmayınız, halihazırda iyi bildiğiniz alanlarda yazınız.

Alternatif 2: Yeni alanlara yazabilirsiniz, ancak bilgi eksikliğini telafi etmek için önceden kapsamlı bir araştırma yapın. Bu şekilde, konu ile ilgili kapsamlı bir fikir edinmek için birçok nüanslar verilebilir ve bunların okuyucuların yararına nasıl bir ilişki olduğunu anlayabilirsiniz.

Dilbilgisi ve tutarlılık

Belki içerik bilgilendirici, ancak gramer açısından sağlam veya tutarlı değildir.

Bu bir sorun mu olacak?

Evet, büyük bir mesele.

Unutmayın, uygun gramer ve tutarlılık, bir makaleye bilgi kadar değer katmaktadır. Her ikisinden de eksik olan herhangi bir içerik yüksek kaliteli içerik değildir.

Doğru dilbilgisi için muazzam bir ihtiyaç var, çünkü kötü dilbilgisi, markaları öldürüyor. Noktalama, gerginlik ve imla hataları gibi küçük hataların üstesinden gelmek kolay olsa da, daha ciddi hatalar, cümle kurma, iyileştirme ve stil gibi konuları da ele almak zordur. Ancak, okuyucular, bu tür mazeretleri, gramer açısından mükemmel, tutarlı ve başka bir siteyle ilgili değerli bilgilerle paketlenmiş bir makaleyi okuyabildikleri için eğlendirmeyeceklerdir.

Onlara sitenizde kalmam için bir sebep vermek için, içeriğinizi gramer konularından uzak tutmanız gerekir. Bu, içeriği defalarca düzenlediğinizde mümkündür. Ne kadar çok düzenlerseniz o kadar iyi olur. Dilbilgisi yazılımını kullanma da yardımcı olabilir.

Grammarly mükemmel bir dilbilgisi kontrol aracıdır. Grammarly’in eski sürümü, içeriği 1 ile 100 arasında bir puan atayarak ölçeklendirebilir. Yüksek bir puan, içeriğin yüksek kalitede olduğunu belirtti.

Grammarly’e genel bir bakışa sahip olursunuz ve yeni sürümün nasıl çalıştığını görebilirsiniz. Geçen yılın başında tanıtıldı ve hataları iki kategoriye ayırdı; Gelişmiş ve kritik, kritik hatalarla hesaplanması kolaydır, gelişmiş hataları tespit etmek zordur.

Tutarlılığın iki önemli bileşeni gerçekçi doğruluk ve mantıksal organizasyondur. Makalede kabul edilen tüm verilerin doğru olduğu ve bütün iddiaların güçlü delillerle desteklenebildiğinden emin olun. Her bir paragrafı diğerine devam ettirmek gibi bir paragrafı mantıklı bir şekilde diğerine bağlayın.

Okunabilirliği artırın

Dilbilgisi ile okunabilirlik arasındaki örtüşme alanı, kötü gramerin bir makalenin okunabilirliğini nasıl incittiğiyle ilgilidir. Ancak bu, birbirleriyle bağlantılı olan hiçbir şey yok; Dilbilgisel açıdan mükemmel olmak okunabilir olması ile aynı değildir.

Okunabilirlik, bir makaleyi okurken okuyucuların karşılaştığı kolaylıkla veya zorluğa bağlıdır. Okuma deneyimi pürüzsüzse, içerik okunabilirdir. Değilse okunabilirlik sorunları vardır. Flesch-Kincaid modeli, içeriğin okunabilirlik özelliklerini niceleştirir.

Aşağıda, modelin matematiksel temsili verilmiştir:

206.835 – 1.015 (Toplam kelime ÷ Toplam cümle) – 84.6 (Toplam heceli ÷ Toplam kelime)

Bu modelin grafik gösterimini aşağıda görebilirsiniz:

Yukarıdaki formül en hızlı ve okunabilirlik skorunu artırmanın en kolay yoludur; toplam sözcükler ve toplam cümleler arasında bir oranın tutulması ve çok fazla hece kullanılmamasıdır. Model, önemli okunabilirlik faktörleri hakkında bir fikir verirse de, aşağıdaki sebeplerden dolayı zor:

Okunabilirlik derecesi (90-100), içeriğin 5. sınıf öğrencileri için olduğunu gösterir. Ancak, bilgi dolu ve konunun derinlemesine incelendiği herhangi bir içerik, okuyucuların ustaca bir bölümü içindir. Bu tür içeriklerin yazılması, içerik oluşturucunun kendi alanında bir otorite oluşturmasına yardımcı olduğu için önerilir.
Terminolojilerin, anahtar sözcük gruplarının ve daha da önemlisi benzersiz sözcüklerin (Infotainment, Infographics) kullanılması, bir makalenin veya bir blogun arama motorunda görünürlük kazanmasına yardımcı olabileceği için şiddetle tavsiye edilir. Bununla birlikte, bu tür terimler okunabilirlik açısından göz korkutucu olabilir.
İçerik, 5. sınıf öğrencileri veya üniversite mezunları (0-30) için olamaz. Ortada bir yere düşmesi gerekiyor, yararlı bilgileri ortaya koyması, okuyucuları peşinde koşmaya ve bütün süre boyunca basit ve kolay anlaşılabilir olması gerekir.

Görsel optimizasyon

Okunabilirlik açısından, görsel optimizasyon, okuyucu için görünmez karmaşaları ortadan kaldırarak okuma deneyimini sorunsuz hale getirir. İçerik pazarlamacılar, kişilerin dikkatini çekme konusunda zorluk çekiyor. Aşağıdaki infographic şunları doğruluyor:

Ziyaretçinizin dikkatini elinizden geldiğince tutmanız ve çabucak yapmanız gerekir çünkü içeriğinizin bulunduğu sayfa 15 saniyeden fazla ilgi almaz. Yüklenmesi 2 saniyeden fazla sürerse, potansiyel tüketiciler terk edecektir.

Görsel optimizasyon size bunun bir elini uzatabilir. Göre değişir:

Yazı tipi seçimi: Corsiva veya Syncopate gibi aşırı akıcı bir yazı tipi seçmeyin. Verdana gibi aşırı basit bir yazı tipi seçmeyin. Dengeli ve kolayca fark edebileceğiniz bir yazı tipi seçin.

Sabit genişlik düzeni: Görünüm alanı ile sayfanın her iki ucu arasında bir boşluk olmalıdır. Bu sadece düzenini temiz ve düzenli hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda içeriğe dikkat çeker. Aşağıdaki görsel illüzyona bakın:

Kare şekiller aynı düzlemi birbirleriyle ve oval biçimlerle paylaşıyorlar, ancak bunlar içlerindeki gibi görünüyor. Büyükten küçüğüne doğru şekil değişimi, vizyonun gerçek dışı bir mesafeyi takip etmesini sağlayabilir. Görünüm alanı ile sayfanın dört tarafı arasındaki boşluk benzer bir etki yaratabilir; böylece dikkat içerik üzerinde sabitlenir.

CSS yükleme: Bir çok şey, CSS öğelerinin ne kadar hızlı yüklendiğine bağlıdır. Taşınabilir kullanıcılar masaüstü bilgisayarlarından daha sabırsız olduğundan, el terminalinde özellikle 2 saniyeden fazla kırmızı bir bayrak var. CSS dosyası birleştirme gibi hileler kullanışlı olabilir.

Görsel optimizasyon, madde ile değil, biçimle ilgilidir. Ziyaretçilerin sitenizi terk etmelerini önleyebilir ve içeriğinizi bir süre alır; böylece uzun süre tutabilir.

Anahtar kelimelerle yazma

Hummingbird güncellemesinden sonra, pazarlamacılar orijinal anahtar kelimelerin semantik varyasyonlarını kullanmaya başladı. Bu uygulama, Google’ın “Things, not Strings” özlü sözcüğü nedeniyle hızla meşrulaştı. Bununla birlikte, herkes bunu yaparken bir içerik oluşturan, anahtar kelime yazmak gibi farklı bir (ve daha yaratıcı) bir cadde seçmelidir.

Konvansiyonel arama, “And” ve “Veya” gibi konektörlere bağımlıydı. Fakat Matt Cutts’a göre, sabit sorgu formatından, sorgu söz diziminin değişken olduğu yeni bir formata sıçrama oldu.

Kısmen teknik ve kısmen bilinçaltı olan bu değişiklik, içerik pazarlamacılarının anahtar kelimelere nasıl baktıklarını ima eder. Potansiyel arama sorgularına cevap olarak içerik taslağı hazırlamaları gerekir. Anahtar kelime araştırma yapmanın doğru yolu, sorguların araştırmacılar tarafından formüle edilebildiği olası sorguları ve sistematik olmayan ve sırasız biçimleri öngörmeyi içerir.

Tekrar pil değiştirme örneğine dönelim. Geleneksel aramada, araştırmacı “Araba batarya değiştirme” gibi anahtar kelimeler kullanıyor ancak sesli arama özelliğini kullanırken, “Arabamdaki eski pili nasil değiştirebilirim?” Gibi bir sorgu kullanabilir. İkinci sorgu standart bir uzun süreden uzun -Tail anahtar kelime.

İçerik, uzun ve detaylı arama sorgularına cevap olarak oluşturulmalıdır. Bazı uzmanlar, Google’ın bu tür içeriğe yöneldiğini belirtti. Arama motoru devi, içeriğin kullanıcıların karşılaştığı sorunlarla ilgilendiğine tam olarak inanıyorsa (Anahtar kelime fikirleri tarafından gösterilir), o zaman özellikli bir snippet olarak kullanılabilir.

Özetliyor

Burada paylaşılan ipuçları, deneysel bir yaklaşıma dayalı oldukları için sıra dışıdır.

Başarı sağlayacaklarını mı garanti ediyorlar?

Hiçbir şey garanti edilmez, ancak evet, bunlara dayalı stratejik bir içerik pazarlama planı hazırlamak ve planı en yeni kullanılabilirlik araçları kullanarak uygulamak, başarı şansını yükseltmektedir.

Üstelik, ipuçları daha ileri deneylere açıktır; bu nedenle, onları özelleştirip daha etkili hale getirmek için 0,2 sent ekleyebilirsiniz.

Açıklama: Tam açıklamada, site sahibinin web sitemde iken tıkladığınız, okumakta olduğunuz veya baktığınız her şeyden maddi veya manevi fayda sağladığını varsaymak güvenlidir. Sitedeki tüm yayınlar orijinal ve sitemizin değerini ve referanslarını sağlamak için yazılmış olduğundan, tüm içeriklerde olduğu gibi bu demek değildir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Sayac
21
sadfasd