Tarihe Yön Vermiş Kişilerin Bir Günlük Yaşam Çizelgeleri

Bilim 10 Ekim, 13:06'de eklendi
  • 0 paylaşım
  • 1.489 OKUNMA

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Hani “Bu adamlar ne yiyor, ne içiyor da bu kadar başarılı işler çıkarıyorlar?” diye düşündüğümüz ve gıptayla baktığımız isimler var ya; biz diyelim Balzac, Kafka, John Milton siz deyin Kant, Freud, Picasso; şu infografik sağolsun artık bu adamların başarı sırlarına dair bir fikrimiz var.

Mason Curey’in Daily Rituals kitabından esinlenerek hazırlanan infografikte tarihe adını altın harflerle yazdırmış yazarlar, filozoflar, ressamlar ve müzisyenlerin günlük hayatlarının rutin şemasını an be an görebiliyoruz. Örneğin bu adamlar günde kaç saat uyuyorlar, gündüzlerini nasıl geçiriyorlar vb gibi birçok detaya ulaşabiliyor, onların hayatlarını geçiriş modelinden kendimize dersler çıkarabiliyoruz.

Bu dahilerin her birinin farklı günlük rutinlere sahip olması ise “Demek ki yaratıcılığın tek bir reçetesi yokmuş” izlenimi de uyandırmıyor değil hani… Sözü fazla uzatmadan sizi ünlü yaratıcı kişilerin günlük rutinleriyle baş başa bırakalım ki boşa geçirdiğimiz hayatımızın telafisine erkenden başlayalım.

Kimi kendinize örnek alacağınız ise tabii ki size kalmış.

Honore De Balzac

balzac

Ünlü yazarın uyku düzeni neredeyse hepimizden farklı. Bizim ofisten çıktığımız saatte yani 18:00’de başını yastığa koyan Balzac gece 01:00’de uyanarak güne yeniden başlıyor.

Uyandıktan sonra sabah 08:00’e kadar röpteşambırını ve terliklerini ayağına geçirerek çalışmaya başlayan Balzac’ın en verimli olduğu saat aralığı tam olarak herkesin uykuda olduğu bu saatler.

Sonra 2 saatlik bir ara veren ve kısa bir şekerleme yapan Balzac saat 10:00’da kalkarak kahvesini koyuyor ve yeniden masasının başına geçiyor. Saat 15:00’e kadar çalışan Balzac sonra kağıdı kalemi bırakarak saat 18:00’e kadar olan zamanını arkadaşlarıyla görüşerek, banyosunu yaparak ya da dışarı yemeğe çıkarak geçiriyor. Ve sonra yine uyku saati…

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Sayac
21