Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim görevinden ayrıldı

İsrail polisi namaz sonrası cemaatten 13 kişiyi yaraladı

KOSGEB desteğiyle ‘sinekten protein’ çıkartıyor

‘Fırat’ın çakılları’ kadınların elinde ‘taş bebeğe’ dönüşüyor

Aman Tanrım bu bir alet!

Teknoloji 6 Aralık, 18:47'de eklendi

Bu haftasonu için başka bir CSS tabanlı makale veya iki yazmak istedim, ancak ive birkaç saatini widgetlere bakarak geçirdim. Bu, widget’lar ve siteniz için neler yapabildikleri hakkında kısa bir makale

Ben Technorati’nin hayranıyım. WordPress gösterge tablosunda, Technorati aracılığıyla sitenize gelen ‘Gelen Bağlantılar’ ‘ı gösteren harika bir özellik var. Wp-admin dizinindeki index-extra.php dosyasındaki koda baktım, ancak ive kenar çubuğuna uygulamak için en iyi yolu bulmak için çabalıyordu. Her neyse, iyi programlama becerilerinden yoksun olduğumda, tam olarak istediğimi yapacak harika bir küçük eklentiye götürdüm. Eklenti DannyJames.net’tir ve buradan indirebilirsiniz: Technorati Gelen Linkler Widget.

Eklentinin bir demosunu Danny’nin Sitesinde görebilirsiniz (tam olarak ne aradığımı salıvermek için Danny’ye şöhretler 🙂 :))

Karşılaştığım tek engel, bu eklentinin bir widget olması. Geçenlerde alet hakkında çok şey okudum ama henüz bunları Bloglama İpuçları’na eklemedim – henüz söylüyorum, yakında onlarla uğraşacağım (daha sonra bunun hakkında daha fazla bilgi edinin, şu anda metin blogumda aletler kullanıyorum).

Peki, widget nedir?

Temel olarak, widget’lar, wordpress blog’unuzu nasıl görüntülediğinizi, daha çok kenar çubuğundan değil, basitleştirir. Bir widget’in en açıklaması, HTML bilmeyenler için harika olduğunu söyler, ancak bence tüm kullanıcılar için faydalıdır. WordPress’in ileriki sürümlerinde resmi sürümü ile entegre olacağından eminim ancak şu an için bir eklenti (Resmi wordpress widget blogunu burada bulabilirsiniz). Widget’lerinizi eklentinizde veya dizininize yerleştirmeniz yeterlidir, eklentiler bölümünüzde herhangi bir normal eklenti gibi etkinleştirilebilen tüm widget‘lar.

Widget eklentisi Automattic‘ten indirilebilir.

Widget Uyumlu Temalar

Şablon için iyi bir wordpress tarama yapıyorsanız, kısa süre önce ‘widget hazır’ olduklarını belirten çok sayıda temaya not alınmış olacaksınız. Varsayılan ve klasik wordpress temaları, widget hazır değildir, ancak her hafta daha temalar yayımlanmaktadır.

En iyi bilinen widget temasına K2 denir. WordPress Widgets sayfasını kullanan Temalar, kullanımı ücretsiz olan ve widget’la hazır temalar yükler içeriyor. Widget hazır bir tema arıyorsanız bu sayfayı kontrol etmenizi kesinlikle öneririm. Yukarıdaki bahsettiğim K2 temasının modifiye bir sürümünü kullandığınızı fark edeceksiniz. Bunun en iyi örneği SilentBits, bu gibi harika bir blog ipuçları web sitesidir (sahibi Piotr’dan orada çok sayıda harika makale bulacaksınız).

Tema widget’ınız hazır değilse ne olur? Eh, kendinizi fazla fazla üzemezsiniz. Automattic’te Widget Oluşturma Temaları üzerine tam bir rehber var: Widgetizing Themes. Oldukça açıktır. Yapmanız gereken en önemli şey, functions.php dosyanızı güncellemek ve ardından kenar çubuğunuzun listeleri doğru bir şekilde kullandığından emin olmaktır. Eğer vaktim varsa, bunu yapmak için ne yapmanız gerektiğini adım adım anlatan bir makale yazacağım.

Peki Widget’lar mükemmel midir?

Hâlâ onlarla çok fazla tecrübem yok, ancak gördüğüm en önemli sorun, menü yüklemenizde yavaşlama olduğunu fark edebilmeniz. Bazı büyük wordpress odaklı siteler bununla ilgili sorun yaşıyor. Son zamanlarda, TechCrunch, aletler ve harici hizmetler vb. Nedeniyle kesinti ile ilgili sorunlar yaşıyordu (daha fazla bilgi için bkz.).

Orta ölçekli sitelerin küçük sorunlar yaşanacağını sanmıyorum. Ayrıca, büyük trafik sitelerinin küçük ölçekli sitelerde mükemmel çalışan yazılımlarla ilgili bir sürü soruna sahip olduğu belirtilmelidir.

Neden Bloglama İpuçları’nda değiller?

Yakında olacaklar. Şu anda wordpress test alanındaki widget’larla uğraşıyorum, ancak kurulum yaptık ancak ana nedeni henüz burada değil, site tasarımımızda önümüzdeki bir iki hafta içinde bu site muhtemelen yeni bir tasarıma sahip olacak … ya da iyi bir tema olacak Mevcut veya bir tasarım ödemesi. Bir süredir orijinal bir temayla uğraştım ve html, css ve php’yi anlarken, hiç uzman tasarımcı değilim. Uzun hikaye kısa, yakında değiştirilecekse güncel temayı widgetizing zaman geçirmek istemiyorum.

Özet

Giderek daha fazla alet geliyor. Bence gelecekteki WordPress sürümlerinde widget’lar yer alacak, öyle görünüyor ki burada bir şekilde kalmaya varmış gibi görünüyor.

Daha önce de belirttiğim gibi, yeni temayı widget hazır duruma getirdiğimde bir kez nasıl yaptığını gösteren adım adım bir rehber yazacaksın.

Teşekkürler,
Kevin

 

Açıklama: Tam açıklamada, site sahibinin web sitemde iken tıkladığınız, okumakta olduğunuz veya baktığınız her şeyden maddi veya manevi fayda sağladığını varsaymak güvenlidir. Sitedeki tüm yayınlar orijinal ve sitemizin değerini ve referanslarını sağlamak için yazılmış olduğundan, tüm içeriklerde olduğu gibi bu demek değildir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Başlıklar: , ,

Sayac

Notice: Trying to get property of non-object in /home/malayani/public_html/wp-content/plugins/activity-reactions-for-buddypress/class/class.php on line 1080
21
sadfasd