Sakin kent Uzundere misafirlerini büyülüyor

KDV sistemi bu haliyle sürdürülebilir değil

İstanbul’da rüşvet iddiasıyla 60’ı polis 102 kişi gözaltında

Öğretmenlerin 2017 Hazırlık Ödeneği Ne Kadar Olacak?

3 SEO Yazma Becerisi Her Freelance Writer, Landing İşlerini Daha Kolaylaştıracak mı?

Teknoloji 15 Aralık, 13:06'de eklendi

Son zamanlarda, çevrimiçi yazma işleri için başvuran sağlam bir hafta geçirdim. 150’den fazla başvurdum. 1993 yılından beri serbest yazar oldum; 2007 yılından bu yana SEO içeriği konusunda uzmanım. Müşterilerimin çoğu yönlendirmeden geliyor, bu yüzden ole pazarlama kırbaçını kırdığımdan beri bir süre olmuştu. Birkaç aşamalı göz açıcıydı.

150 Çevrimiçi Yazı İşleri Başvuru Tarihi: Öğrenilen 3 Ders

1. Orada çok iş var: Ve çok şey demek istiyorum. Aklınıza gelebilecek her türlü yazma çalışması için iş ilanlarına rastladım. Ev dekorundan, siyasete, otomobillere – serbest yazar olarak uzmanlaşmayı seçerseniz, beceri setiniz için bir niş var. Görmek?

Aşağıda, önde gelen işyeri Indeed.com’da yayınlanan serbest yazışma işleri bulunmaktadır.

2. Çalışma Her zamankinden daha kolay: Özellikle SEO nişinde, içerik pazarlama şirketlerinin büyümesiyle serbest yazarlık işleri bulmak daha kolaydır.

Bunun nedeni, bu dijital pazarlama ajanslarının her çeşit müşteriye sahip olmaları ve sürekli çok farklı nişleri kapsayan serbest yazarlar aramaktır. Bu nedenle, istemiyorsanız uzmanlaşmanıza gerek yoktur.

Bir SEO yazar olarak kariyerimin ilerleyen aşamalarında, bir şirkette bir kerede tel mücevher yapımı, ipotek, ahşap döşeme laminasyonu gibi her konuda kopya yazmıştım.

Genellikle, bir içerik pazarlama ajansı dışardan gelen kaynaklar size göre çalıştıklarında, yazdıklarınızı beğenirlerse ve son başvuru tarihlerini karşılayabiliyorsanız, yazma görevleriniz – başlangıçta sizi işe alsalar bile, ihtiyaç duydukları bir içerikte uzmanlaşmış olsalar bile – çalışır.

3. Serbest Yazı Oranları Yukarıda: İlk defa 2007’de SEO içeriği yazmaya başladığımda 500 kelimeyle 1 $ gibi oranları görmek sıktı. Hâlâ bu tür düşük fiyatlara rastlarsınız, ancak bunlar daha az yaygındır.

Günümüzde, müşterilerin her zamankinden daha fazla kopyasına ihtiyaçları vardır ve Google, daha uzun kopyaları ödüllendirmeye doğru yönelmiştir. Ne kadar? Bağlantılı makalenin vurguladığı gibi, eskiden olduğundan çok daha uzun sürdü:

Google’da herhangi bir anahtar kelime için ilk 10 sonuçta yer alan bir web sayfasının ortalama içerik uzunluğu en az 2.000 kelime. Arama listeleri sayfasında ne kadar yüksek olursanız, her web sayfasında o kadar çok içerik bulunur.

Ve daha uzun içerik, yazarlar için daha yüksek oranlar anlamına gelir. Araştırmalarımda, bana göze çarpan şey, 25 ila 35 dolar arasında 500 ila 700 kelimelik bir yazı olmasıydı. Ve kopya ne kadar teknik olursa, oranlar da o kadar yüksekti; Örneğin, 500 ila 700 kelimelik yayınlar için 40 TL’den 50 TL’ye, 1.000 ila 2.500 kelimelik makaleler için 200 TL’ye kadar veya daha fazla.

Unutmayın, bunlar, yüzlerce serbest yazar iş ilanıyla haftanın birçoğunda taradığım gibi, bana sıçradı sadece beyzbol figürleri.

Bu yüzden, çevrimiçi bir yazar olmak, özellikle de SEO bilgisine sahip olmak için harika bir zaman. Bu söylenme ile, aşağıda, serbest yazar adaylarında işverenlerin aradığını düşündüğü üç şey var.

Serbest Yazı İşi İster misiniz? Aşağıdaki Becerileri Geliştirin

1. Markalı Bir Yazar Olun: Forbes, The Huffington Post ve BusinessInsider gibi yüksek profilli yayınların düzenli olarak serbest yazarlar kullandığını biliyor muydunuz? Onlar yapar. Ve tahmin et ne oldu? Çoğu zaman, onlara ödeme yapmazlar.

Ancak, böyle yüksek profilli yayınlar için, 50 $ – 500 $ ödeyerek bu şekilde yüksek lisans sahibi serbest yazar yazılarına yazarsanız “markanızı” serbest yazar olarak kaldırabilirsiniz.

Neden “markalı yazarlar” daha fazla para kazanıyor? Çünkü içerik pazarlama şirketleri, bu gibi sitelerde yayınlarda yer almak isteyen müşterilere sahiptir. Bu yüzden, bir şekilde müşterilerine “doğal olarak bağlantı” yapacak bir yazı yazmanızı istiyorlardı. Ve böyle yüksek profilli sitelerde parçaları yayınlama hakkına sahipseniz, şirketler bu tür bir erişime sahip olmayan serbest yazarlardan çok daha fazlasını ödemeye razıdır.

Bu tür sitelerle oturum açmayı düşündüğünüz kadar zor değil, belirli bir gazetecilik geçmişine sahip olmamanız gerektiği anlamında. İçerik bugünlerde gerçekten kral, ve beğendiğiniz veya hikayeyi anlatabiliyor veya zaten viral hale gelen bir içeriğe sahip olursanız, katılımcılarından biri olarak seçilme şansınız olacaktır.

2. Sosyal Medya Durumunuzu Oluşturun: Bu yazılmış çevrimiçi yazı yazma becerileri, sosyal medya bilgisidir. Bir içerik pazarlama şirketi için blog yayınlarını hayalet yazması için pazarlamama birkaç günlük bir konser çıkardım.

Şirket CEO’su ile birkaç konuşma yaparken, konser vermemin nedenlerinden birinin, Twitter’da (12.000’e yakın) iyi takip ettiğim duygusu vardı. Ayrıca Facebook ve Twitter’da en aktif olduğum halde Facebook, LinkedIn, Google+, Pinterest ve StumbleUpon’da hesaplarım var.

Nokta? Bu sosyal medya sitelerinde aktifseniz, o zaman nasıl çalıştığını biliyorsunuzdur. Dolayısıyla büyük olasılıkla “yeni medya” için yazı yazmanın içeriğini ve bilgisini biliyorsunuzdur; Etkili başlıkların nasıl yazıldığı, web yazım kurallarına uyulması ve paylaşılabilir içerik yazılması gibi.

Çevrimiçi içerik, paylaşılmadıkça faydasızdır. Bu nedenle sosyal medyayı bilmek çok önemlidir ve şirketler neden bu kadar kritik olduğunu fark eden serbest yazarlar arıyor.

3. SEO öğrenin: Web için yazarsanız, arama motoru optimizasyonunun temellerini bilmelisiniz, örn., Nereye kopyalanacak anahtar kelimeleri yerleştirmelisiniz; Uzun biçimli kopyalama nasıl yazılır; Linkbuilding kuralları; vb.

Bunu yıllarca söyledim ve gerçek kalır … Serbest yazar olmanın daha iyi zamanları olmamıştı. İnternet bağlantısı olduğu sürece, dünyanın her yerinden yaşayıp çalışmakta olan kendi kariyer biletinizi tam anlamıyla yazabilirsiniz. Bu üç beceriye sahip olmak yolculuğunuzu daha kolay hale getirir.

Mutlu yazı!

 

Açıklama: Tam açıklamada, site sahibinin web sitemde iken tıkladığınız, okumakta olduğunuz veya baktığınız her şeyden maddi veya manevi fayda sağladığını varsaymak güvenlidir. Sitedeki tüm yayınlar orijinal ve sitemizin değerini ve referanslarını sağlamak için yazılmış olduğundan, tüm içeriklerde olduğu gibi bu demek değildir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Sayac
21
sadfasd