Para Kazanma Derdi Olmayan İnsan (Mükemmel Bir Eleştiri)

Sözlük 29 Ekim, 17:27'de eklendi
  • 0 paylaşım
  • 200 OKUNMA

İnstela.com da yazar olan adagiettoo nun kaleminden mükemmel bir yazı. Ders niteliğinde.

Diğer yazılarını ve yazacaklarını aşağıda ki linkten takip edebilirsiniz.

tembel-insan-3

 

kuzenim 30 yaşında erkek, bekar üstelik hiçbir sağlık sorunu yok taş gibi. babası 6 yıl önce aniden vefat etti babası vefat ettiğinde askerden yeni gelmişti. tek annesi var hayatta kardeşi yok. babasının vefatından sonra üniversite okumaya kalkıştı kanım donmuştu üniversitede okumak istediğini duyunca. çünkü iki yıllık çok saçmasapan bir yerde saçmasapan bir bölüme kayıt yaptırdı mezun olunca iş bulmasının imkanı yok ve aylık en az 700 tl masrafı olacaktı. annesinin kocasından kalan 1300 tl dışında ek geliri de yok. ben bunu asla yapamazdım ya beni ailem okutmuş olsaydı onları o zora asla sokamazdım. sokmazdım. hele ki babam ölmüş annemi bir başına bırakıp ben üniversitede okuyacağım diye alıp başımı gidemezdim. gitti. 2 yılı 4 yılda bitirdi. adam öyle keyfini çıkarttı ki üniversite hayatının ağzın açık kalır yani. 4 yılın sonunda geldi memleketine çalışmadı beyfendi çalışmak istemiyormuş.

tembel-insan-2

bir ara annesiyle bana geldiler istanbul’a. beyfendi istanbul’da iş bulacak bir aylık maaş alana kadar da bende kalacaklar ana oğul.
ben bu milletin yaşadığı kafaya hastayım ya. kimsem yok istanbul’da okumuşum iş sahibi olmuşum didiniyorum kendi çapımda sanki bunlar kolayına olmuş gibi rahat davranıyorlar.
daha ertesi gün kuzen beyfendisi “öğrenci akbilini ver de bir gezelim istanbul’u ” dedi. sözde iş için gelmişlerdi. zeynep de burda enayi zaten evini açtı ki size siz rahat rahat gezin tozun otel olarak aylarca evi kullanın diye. yengeme baktım tepki yok. evime geleni ilk günden terslemek de işime gelmedi açıkçası dedim iyi tamam gezin.
yengem “akbil dolu mu kızım şayet boşsa doldur öyle getir” dedi. kanım donuyor diyorum ya gerçekten kanım donuyor. insanlarda yüz var. ilk gün diye gene sustum. ikinci gün oldu adam bu sefer kız kulesine gitti gezmeye, gece geldi. ben daha kaç yıldır istanbul’dayım da kız kulesine gitmedim.
istanbul’a çalışmaya değil gezmeye gelmiş adam çok belli. işten bahsedince lafı ağzıma tıkıyor. odun ya adam bildiğin kütük hatta. en son odamda uzanmış yatıyordum kapıyı vurma falan yok direkt açtı çat diye. ahıra mı giriyorsun mübarek çüş yani.
bir sabah:

“yenge ev sahibi vedat’ı soruyor sürekli o kim diye aynı evde yakışmıyor böyle kalmamız ben sizi göndermek zorundayım kusura bakmayın akşama biletinizi alırsınız” deyip çıktım işe, akşamına da otobüse bindirip memlekete postaladım kovmuş gibi oldu olursa olsun artık.
hala çalışmıyor haaaala. sapık gibi mesajlar atınca irtibatı tam kopardım zaten. konuşmuyoruz.
arkadaş sen nasıl bir adamsın? asalak. harbi asalak.

tembel-insan-1
annesi ölse mal gibi meydanda. maaşı kesiliyor. yaş 30 olmuş birkaç yıl daha böyle giderse nah iş bulur. böyle insanlar beni benden alıyor gerçekten. erkek dediğinli cümlelere hastalık derecesinde ifritim kadın da erkek de gayretli olacak ama erkeğin sorumluluğu bir kat daha fazla. aileni öyle piç gibi ortada bırakıp keyfine bakamazsın yani. bir tık daha fazla aileni koruma kollama ve sahiplenme rolün var. akrabaların da dahil millet ” babası da öldü bakalım napacaklar?” modunda alaylı alaylı bakıyor sana ve annene ama sen anneni başkasının vereceği üç kuruş yardıma muhtaç bırakıyorsun ya yuh yani yuh insanda gurur olur.
çalışmak apayrı bir olay bahaneye gelmiyor gerçekten. burda işten çıkartılan bir abi vardı evli iki çocuğu var. bunalıma girdi bir ara. özel güvenlik kimlik kartı aldı. sitede güvenlik işi buldu gece güvenliğinde ders çalışıyordu. haftasonu da iki üç saat stadlara güvenlik işine gidiyordu.
kpss’ye hazırlandı o şartlarda. 92 puan aldı memleketi muş’a memur olarak atandı gittiler. şu an halinden memnun. bu insanları görünce çok mutlu oluyorum ya sanki ben başarmışım gibi hissediyorum
adamlıksa adamlık bu oluyor işte çalışkan, azimli ve ailesine sahip adamlara inanılmaz hayranlık duyuyorum ya. seni başkasına muhtaç etmemek için, alın teriyle helal para kazanmak için didiniyor. ne güzel. emek çok kutsal gerçekten. çok para değil helal para kazanmayı nasip etsin allah herkese.
yeter ki namerte muhtaç etmesin.
sonunda anneanne moduna geçtim yine dua etmeden duramadım.

https://tr.instela.com/user/adagiettoo–226749

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Sayac
21