Memur Sözlük İş Ortağı Projesi Nedir?

Öğretmen, Sözlük, Teknoloji, Türkiye 8 Nisan, 15:08'de eklendi
 • 0 paylaşım
 • 437 OKUNMA

İnteraktif Sözlüklerden  Memur Sözlük gelir paylaşımı sistemini hayata geçirdi. Sloganı Gönlümüze Göre Yazıyoruz olan sözlük sistemi sözlükten elde edilecek gelirleri sözlük yazarları ile emekleri doğrultusunda bölüşecek.

Büyük çoğunluğu öğretmenlerden oluşan Memur Sözlük daha önceden duyurulan ve yapılması planlanan bu iş ortağı projesi Şubat 2017 ve Mart 2017 aylarında sistem denemesi yapıldı. Şubat ve Mart aylarında bu emekler paylaşıldı.

Özet geçmek gerekirse, YouTube iş ortağı projesinin sözlük hali. YouTube yüklediğiniz her orjinal video için adsense den gelir elde ediyorsunuz. Memur Sözlük iş ortağı projesi de buna benzer. Eklediğiniz entry başına sözlüğün elde ettiği gelire ortak oluyorsunuz. Bi nevi sözlük dünyasında cumhuriyetin, demokrasinin ilanı.

Ne yapıyoruz;

Bir sözlük sitemiz var be bunun üzerinden gelir elde etmeye çalışıyoruz. Gelir elde etmek için sadece yaptığımız şey ise sadece derdimizi, tasamızı, bilgimizi, sevincimizi yazmaktan ibaret.
Şimdilik 10 kişiyiz aktif yazan, yazmaya çalışan. Bu sisteme başlayalı daha 2 ay oldu. Aylık google adsense den 30-50 tl arası kazanç elde ediyoruz. Kazancın bu kadar az olması, sayımızın az olması nedeniyle eklenen içerik azlığı, sosyal medya hesaplarımızdaki beğeni sayısının azlığı, günlük login sayımızın azlığı. Sözlükten elde edeceğimiz geliri emek veren bütün yazarlarla ortaklaşa bölüşmek. şöyle bir mantığımız var. 100 lira kazandık. bunun 80 lirasını bütün yazarlar ile ortaklaşa bölüşmek.  10 tl yi sosyal sorumluluk projelerine, geri kalan 10 tl yi de sözlüğe ayıracağız.

Neyi amaçlıyoruz;

En iyi sözlük olmayı falan amaçlamıyoruz. Biraz adalet sadece amaçladığımız. Bu sadece sözlükler ile ilgili değil Türkiye de ki sosyal medya için de geçerli. Kısa vadede en iyi sözlük uzun vadede Türkiye de facebook’tan daha değerli bir hale gelmek. dünya çapında kıymet gören bir site haline gelmek. Leğende banyo yapmak başlığında ingilizce,ispanyolca, fransızca, arapça entariler görmek. Büyüyen sözlüğe bir meclis tarzında liyakat sahibi kişiler seçmek ve yönetimine ortak olmak. 

Nasıl bölüşüyoruz;

aha da böyle. her şey şeffaf.
 1. Öncelikle elde ettiğimiz geliri bütün sözlük yazarları ile paylaşıyoruz. Şimdilik sadece Google Adsense geliri mevcut. Bu gelir çeşitlendiği zaman diğer gelir kalemleri de bu şekilde paylaştırılacak. 
 2. Elde ettiğimiz bu gelirin %20 sini kesiyoruz. Kesilen bu tutarın yarısı Sosyal Sorumluluk Projelerinde harcanmak üzere ayrılıyor.Bu harcama sözlük yazarlarının ortak kararı ile yapılacak. Geri kalan tutar Memur Sözlük ihtiyaçları için ayrılıyor.
 3. Kalan gelirin %80 si sözlük yazarlarının puanlarına oranla bütün yazarlar ile paylaştırılıyor. Bir yazarın puanı nasıl oluşuyor? Bu puan tablosunu her yazar kendi profilinde açık bir şekilde görebiliyor. Bu algoritma ilerki zamanlarda entry kalitesine göre iyice detaylandırılacaktır.

  Herhangi bir yazarın puan tablosu

 4. Sözlük yazarlarının bu sisteme güveni açısından bu paylaşım iki aydır manuel bir şekilde yapılıyor. Gelirin çok az olması nedeniyle şuan sadece ilk 10 yazar ile bölüşüldü. Yukarıda elde edilen puanlar puan sıralaması şeklinde şeffaf bir alanda gösteriliyor. Şu adresten ulaşabilirsiniz. https://memur-sozluk.com/puan Sözlük yazarlarının puan sıralaması
 5. Şubat 2017 de yapmış olduğumuz paylaşım; Şu adresten Şubat 2017 memur sözlük yazarlarının maaşlarına ulaşabilirsiniz. https://memur-sozluk.com/memur-sozluk-subat-2017-maaslari_16065  Şu adresten Mart 2017 memur sözlük yazarlarının maaşlarına ulaşabilirsiniz.  https://memur-sozluk.com/memur-sozluk-mart-2017-maaslari_18147
 6. Yazar olmak için davetiye almanız gerek. Bu davetiye sistemi herkes üye olmasın diye değil, herkes kendi arkadaşını çağırıp rahatlıkla yazabilsin diye. Ayrıca davet ettiği her kişinin puanının %10’unu almasından dolayıdır. Emek veren herkes sözlüğe ortak olabilir. Ne olursan ol gel.
 7. Sadece entrylerini kopyalarını taşıyarak bu sistemimizi deneyebilir. İlk zamanlarda server problemi yaşamamak için yazar alımını belli bir sayıda sabitleyebiliriz ama bu geçici bir sabitleme olacaktır. 
 8. Memur Sözlükte küfür yasaktır. Küfürden kastımız hem kutsallara edilen küfürler ve hakeretler  hemde cinsiyetçi küfürler. Sokmak, dikmek tarzı küfürler yasaktır. Düzenlenmesi istenir veya direk silinir. Bunun dışında yaratıcı küfürlere diyecek bir sözümüz yok. 
 9. Bu gelir paylaşımında hali hazırda Türk vergi sisteminde vergilendirmesi yok. İleri ki dönemde gelirlerden stopaj kesintisi olması durumunda her yazar ayrıca kendi kazancından sorumlu olur. Ya da bunun için bir çözüm buluruz o zaman. Ancak vergimizi kesinlikle öderiz, ödeyeceğiz. Kısmen kaçınabiliriz ancak kesinlikle kaçırmayacağız.

Neden Memur Sözlük;

Memur Sözlük’ün çoğunluğu öğretmenler ve memurlardan oluşan bir sözlüktür. Şimdilik ismimiz bu. İlerki zamanda kesinlikle ismi değişecektir. 

Nereden Çıktı Bu Düşünce;

Başarıya aç olduğumuzdan olsa gerek. İnsanlar, düşünceler bir araya gelince bişeler oluşturma isteğimizdendi. 

Kişi başına pek bir kazanç elde edemesek te ki çok gelirli bir şey olacağı kanısındayım, sadece sosyal sorumluluk projelerine  ayıracağımız o tutarlar vicdanımıza su serpmeye yetecektir. 

Detaylı bilgiler için;

Sözlük Tutkunuzu Kazanca Dönüştürün

Buyrun yazar olun:

https://memur-sozluk.com

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Sayac
21