Her Aradığımızı Bulmamızı Sağlayan 7 İnteraktif Sözlük

Sosyal Medya 17 Eylül, 17:06'de eklendi
  • 0 paylaşım
  • 231 OKUNMA

İnteraktif Sözlük Ne Demektir?

Başlık ve içeriklerini üyelerinin oluşturduğu online- katılımcı sözlük siteleridir.

1- Ekşi Sözlük

eksi-sozluk

1999 yılında Sedat Kapanoğlu tarafından “sourtimes.org” sitesinin bir parçası olarak oluşturulmuştur. Sloganı “Kutsal bilgi kaynağı”dır. İlk girilen başlık pena‘dır. Sözlük, daha sonraları artan popülaritesiyle birlikte sourtimes.org’un esas parçası haline gelmiştir. Sedat Kapanoğlu birçok konuşmasında,Otostopçunun Galaksi Rehberi kitabının, Ekşi Sözlük’ü kurmasında fikir babalığı yaptığını belirtmiştir.

İnteraktif sözlüklerin fikir babasıdır. Dolayısıyla da en popüler sözlük sitesidir. Her ay ortalama 700.000 küsür tanım girilen sözlükte her türlü kafadan insanın binlerce yorumunu okuyabilirsiniz.Yazar onayı oldukça uzun süren bi vakit alır.

Aradığınız her şeyi bulabileceğiniz Türkiyenin en güzel bilgi ve eğlence ansiklopedik sitesidir.

eksisozluk.com adresinden ulaşılabilir.

2-Uludağ Sözlük

uludag-sozluk

 

 

 

 

 

 

 

Uludağ Sözlük, 2005 yılının Aralık ayının sonunda “Zall” takma adlı İsmail Alpen tarafından kurulan, üyeleri tarafından eklenen ve güncellenen terim ve açıklamalara sahip katılımcı sözlük. Sloganı “Ulu’lardan Ulu Bir Sözlük” olup; site php dilinde, sözlüğün sahibi İsmail Alpen tarafından kodlanmıştır.

Yazarlar kendi seçtikleri rumuzlarla format dahilinde entryler girebilmektedir.

En popüler 2. sözlük sitesidir. 2006 yılında Uludağ Üniversiteli bir öğrenci tarafından kurulmuştur. Her ay 350.000 küsür tanım girilen sözlüğe uludagsozluk.com adresinden ulaşılabilir.

Kalite olarak yukarıda ve aşağıda sayılan sözlüklerin en dibinde olan sözlüktür.

3-İnstela

instela

1 Mart 2004’te Çağatay Gürtürk tarafından İTÜ Sözlük adıyla kurulan internet sitesi. Katılımcı sözlük formatında yayın hayatına başlayan site Ocak 2015’te yurtdışına açılma planları doğrultusunda instela adını almış ve sözlük formatını değiştirerek sosyal topluluğa evrilmiştir.

En popüler sözlük sitesidir. 2004 yılında İstanbul teknik üniversitesi sözlüğü olarak kurulmuştur. Her ay ortalama 120.000 küsür tanım girilen sözlükte yazar olabilmek için davetiye zorunludur.

https://tr.instela.com adresinden ulaşılabilir.

İçerik ve yazar bakımından oldukça düzgün bir platformdur. Türkiye’de yapılan belki de en güzel internet sitesidir. Sitenin işleyişi oldukça basit ve kolay bi o kadar da kalitelidir.

4-Dünya Sözlük

dunya-sozluk-logosu-2

 

En popüler sözlük sitesidir. 2011 yılında kurulan muhafazakar sözlük sitesi kısa sürede popüler olmuştur. İlk 3 sözlükten farkı küfür, hakaret vb. durumların yasak olduğu sözlüktür. Her ay ortalama 45.000 küsür tanım ile 4.sıradaki yerini koruyan sözlük sitesidir.

dunyasozluk.com adresinden ulaşılabilir.

Başlıkları diğer sitelerden çoğunlukla farklı ve daha zekicedir. Küfür etmeden mizahın en güzel örneğinin olduğu sitelerden biridir. Her ne kadar kendilerini muhafazakara dayandırmasalarda muhafazakar bir sözlüktür.

5-Youreads

youreads

 

 

Youreads, mevcutta bulunan kitap, müzik, sinema vs. tarzı katalog web sitesi konsepti ile sözlük konseptinin birleşimi şeklinde tasarlanmış ilk interaktif katalog sözlük uygulamasıdır.

16.02.2015 tarihinde yayın hayatına başlamıştır. Ekşi sözlük ve kapanan meta sözlük yazarlarının göç ettikleri kullanışlı ve bol güzel içerikli bir sitedir.

youreads.net adresinden ulaşılabilir.

Yazarları kendi hallerinde ve bol bilgili entryler giren biz sözlüktür.

6- Memur Sözlükmemur-sozluk

Memur Sözlük, 1 nisan, 2015’te kurulan internet sitesi.her türlü konu hakkında, kayıtlı yazarların yorumlarını içeren katılımcı sözlük tarzında ağ sayfası.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personele rehberlik hizmeti sunan, kamuya ilişkin gelişmeleri takip eden, kamuya girmek isteyen kpss adaylarına yol gösteren internet sitesidir.

Öğretmen Sözlüğün kapanmasıyla birlikte öğretmen sözlük üyelerinin göç ettikleri memurlardan çok öğretmenlerin yazdığı sözlüktür.

http://www.memur-sozluk.com/ adresinden ulaşılabilir.

Memurlar ve öğretmenlerin bir çatı altında toplanmasını amaçlayan ve amacına ulaşırsa büyük bir sosyal ağ oluşturacak sözlük. Yeni bir site ve mobil uygulamaları ile yakın zamanda yenilenecektir.

7-İnterakif Sözlük

interaktif-sozluk

 

Bilginin kümülatif bir şekilde ve feedback ile çoğalmasına ve bu minvalde daha kati bilgiye ulaşmayı sağlayacak olan online katılımcı internet sözlüğü.

Sağlıkçıların bol miktarda bulunduğu, duyurularda doktor var mı doktor, hemşire var mı hemşire gibi bir duyurunu varsa burada bolca var.

 

http://interaktifsozluk.net/ adresinden ulaşılabilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Sayac
21