Misvak dergisinin skandal ‘Başkanlık’ karikatürü!

Mizah, Siyaset 2 Şubat, 20:10'de eklendi
  • 0 paylaşım
  • 789 OKUNMA

Hükümet yanlısı mizah ve karikatür dergisidir. Hükümet yanlısı olarak belirtmemin sebebi, şimdiye kadar böyle bir derginin olmayışıdır. Genel itibariyle mizah dergileri hükümetle zıt görüşlü dergilerden oluşmakta.

Siyasi partiler, seçimler demokrasinin ana damarıdır. Demokrasi seçim ile yol alır. Her siyasi parti de seçimlerde en yüksek oyu alıp iktidar olmayı hedefler.  Taban olarak geniş bir çerçeveye sahip olan siyasi partiler genel itibariyle seçim zamanı halkı kutuplaştırırlar. Bu kutuplaşma arada kalan, sorgulayan, kararsız seçmenin bi tarafa yönelmesini sağlar. Seçmen içerisinde kararsız seçmen kalmayınca bir parti çoğunlukla iktidar olur. Bu siyasetin, demokrasinin doğasında vardır. Bir hiledir,bir taktikdir ki siyasette bunların bütünüdür.

Misvak dergisi aslında Misvak Mizah Dergisi adını taşımaktadır. Ancak son zamanlarda yaptıkları karikatürlerle, mizahtan uzaklaşmışlardır.Misvak dergisi olarak kalmıştır. Bir mizah dergisi siyasileri,ünlüleri,futbolcuları,yanlış uygulamaları eleştirmek için eksikliklerden mizah üretip yapıcı bir denge unsuru oluşturmak için olmalıdır.

Ülkemizde herkes ama istisnasız herkesin siyasete meyli,merakı,bilgisi,uzmanlığı vardır. Mizahçılarımız da bu uzmanlık ve merak güdülerini kullanmaktadırlar.

Bir siyasi partiyi destekleyebilirler ancak toplumun dinamiklerini göz önüne almaları gerekmektedir. Mizah yapıyoruz biz yaa! nın arkasına sığınmadan düşünceli ve düsturlu olmak zorundadırlar.  Siyasi partilerin doğaları gereği yaptıkları kutuplaşmaya alet olmamalıdırlar. Siyaset kirlenir ertesi gün temizlenir. Dün dünde kalır bu gün bu günde. Ancak mizah dergisi temizlenmez.

Bu günlerde başkanlık sistemi tartışmalarına bütün ülkede yoğun bir çaba mevcut. Evet yada Hayır demeleri için insanlar aleni birbirilerine baskı yapar hale geldi. Bu insanların içerisine siyaset ile alakalı olmayan futbolcu,oyuncu,sanatçı,yazar,rektör gibi insanlar da katılır oldu. Olmayan sınıf bilincimiz tekrardan gün yüzüne çıktı.

Evet diyenlerden gelen baskılar bi yana Hayır diyenler de bi o kadar çaba sarfetmeye başladı. Asgari ücretin 107,00 TL artışı için bu çaba verilmedi. Hatta onda biri bile verilmedi.

Misvak mizah dergisi de aynı çabayı sadece yanlısı olduğu hükümete göstermekte. Bu gösteriş biçimi son karikatürlerinde oldukça kötü hale geldi. Hayır diyen bir seçmeni şeytanlıkla suçlayabilecek seviyeye kadar geldi.

İşte skandal karikatür;

Sadece bu karikatürden ibaret değil buna benzer birden fazla karikatürle siyasi erke hizmet edip insanlar üzerinde baskıyı arttırmaktadırlar.

Mizah dergilerinin mizah yapmasından yana biri olarak Misvak Mizah Dergisini şiddetle kınıyorum. Bu kınamam sadece misvak dergisi için de değil Mizvak Dergisi ahlakına yanaşamayıp mizah yaptığını sanan diğer dergilere de.

O dergilerden biri;

Leman dergisinin Cizre için yaptığı karikatürlerden biri.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Sayac
21