Yerlere Çöp Atmayı Engelleyebilecek İlginç Fikirler

Dünya, Kültür 20 Şubat, 08:09'de eklendi
  • 0 paylaşım
  • 272 OKUNMA

İngiltere’deki Hubbub örgütü, #neatstreets kampanyası kapsamında Londra sokaklarını temizlemeyi, derleyip toparlamayı planlıyor. Bu kampanya kapsamında insanların izmaritlerini söndürerek, o izmaritlerle fikirlerini açıklamalarını sağlayan bir düzenek geliştirmişler. Üzerlerinde bir sorunun ve bu soruya cevap olarak iki bölümün yer aldığı levhalarda, hangi bölümdeki sigara izmariti miktarı daha yüksekse, o düşünce daha önde gidiyor. Diğer bir düzenekte sigaranızı içine attığınız bir cihaz müzik çalmaya başlıyor. İngiltere’ye gidenlerin farkına varmış olduğu gibi yollarda ve kaldırımlardaki sakız sayısı çok yüksek. Bazı bölgelerde tazyikli buharla bu sakızları temizleyen ekipler var ve bu temizlik işlerinin maliyeti toplandığında önemli bir meblağa ulaşıyor. Aynı kampanya dahilinde insanların sakızlarını yapıştırarak levhalardaki resimleri ya da yazıları tamamlayıp ortaya çıkarmaları sağlanmak istenmiş.

Hubbub organizasyonu internet sitesinde şöyle söylüyor: “Halkımızın yüzde 86’sı yerlere çöp atmanın iğrenç bir davranış olduğunu düşünüyor ancak sadece yüzde 15’i böyle bir davranışta bulunan birini gördüğünde onu uyarıyor. Bu yüzden Mayıs’tan Ekim’e kadar dünya çapında bir farkındalık yaratmak için böyle bir kampanya başlattık.”

Hubbub, aynı zamanda sokaklarda küçük deneysel sürprizler de yapıyor. Örneğin Leicester Meydanı’ndaki şu ilginç gösteri gibi;


Message bin a bottle’ Litter Flashmob paylaşan: malayani-313

Ya da insanların sakızlarını biriktirip gösterilen yerlere atmalarını sağlayacak küçük kutuları sokaklara yerleştiriyorlar. Bunun için de çocukların yer aldığı bir video hazırlanmış;


Neat Streets – tackling chewing gum paylaşan: malayani-313

Bir de şu çöpleri çöp kutusuna atmayı özendirmek için hazırlanmış ses çıkaran çöp kutuları var. Videoda gerçekten işe yaradığını görebilirsiniz.


Talking Rubbish – fun theory in action paylaşan: malayani-313

Aşağıda sözünü ettiğimiz düzeneklerden bazılarını görmeniz mümkün.

**

*


*

http://www.farketmez.net/yerlere-cop-atmayi-engelleyebilecek-ilginc-fikirler

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Sayac
21