Evliya Çelebi Kimdir? Evliya Çelebi’nin hikayesi nedir?

Tarih 15 Ocak, 14:03'de eklendi
  • 0 paylaşım
  • 262 OKUNMA

Evliya Çelebi (d. 25 Mart 1611, İstanbul – ö. 1682, Mısır), 17. yüzyılın önde gelen gezginlerindendir. Kırk yılı aşkın süreyle Osmanlı topraklarını gezmiş ve gördüklerini Seyahatnâme adlı eserinde toplamıştır.

Evliya Çelebi

Seyahatname Evliya Çelebi tarafından 17. yüzyılda yazılmış olan çok ünlü bir gezi kitabıdır. 10 ciltten oluşur.
Gerçekçi bir gözle izlenen olaylar, yalın ve duru, zaman zaman da fantastik bir anlatım içinde, halkın anlayacağı şekilde yazılmış, yine halkın anlayacağı deyimler çokça kullanılmıştır.
Evliya Çelebi, Seyahatnâme’sinde gezip gördüğü yerleri kendi üslûbu ile anlatmaktadır. Evliya Çelebi’nin 10 ciltlik Seyahatnâmesi, bütün görmüş ve gezmiş olduğu memleketler hakkında oldukça önemli bilgiler içermektedir. Eser bu yönden Türk Kültür tarihi ve gezi edebiyatı açısından önemli bir yere sahip olmuştur.

Evliya Çelebinin Hikayesi

Evliya Çelebi

Bir rivayete göre rüyasında Hz. Muhammed’i (s.a.v) görünce heyecandan “Şefaat Ya Resul Allah” yerine “Seyahat Ya Resul Allah” diyen Evliya Çelebi’nin yolculuğu o günden sonra başlamıştır. Hikayelerinde abartı sanatını kullanmasının en büyük nedeni ise bu hikayelerin ilgi çekici olmasını istemesindendir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Sayac
21