1891 Yılında Bisikletle Devr-i Alem

Tarih 22 Eylül, 08:36'de eklendi
  • 0 paylaşım
  • 235 OKUNMA

En büyük hayaliniz nedir? sorusuna en popüler cevaplardan biridir dünya turuna çıkmak. Hayat meşgalesinden usanan insanların sığındıkları bir limandır adeta. Ve bu limandan bir gün açılmanın hayaliyle yaşar çoğu zaman insanlar.

devri-alem

Tomas Allen Jr. ve William Sachtleben… 1890 yılında Washington Üniversitesi’nden mezun olan bu iki arkadaş , uzun soluklu seyahatlerinin ilk adımına trenle New York’a giderek başlarlar. Eski zamanların bu çılgın seyyahları oradan gemiyle Liverpool’a geçirirler. İngiltere’den aldıkları fotoğraf makinesi ile ”Küçük Asya Turu” isimli seyahatlerine 1891 yılında Yunanistan’dan başlarlar. Yola bisikletleriyle çıktıkları bu turda sırayla; Türkiye,İran,Türkmenistan, ve Özbekistan diyarlarını dolaşırlar. Ayrıca Bu ülkeleri gezdikten sonra yeniden yollara koyulan ikili Kazakistan’a sonra da Gobi Çölü üzerinden Çin’e doğru yolculuklarını sürdürmüşlerdir. Şangay’dan gemi ile Vancouver’a oraan da San Francisco’ya 1892 yılının son ayılarında ulaşan gençler seyahatlerini başladıkları nokta olan New York’a 1893 yılında ulaşarak tamamlamışlardır. Küçük Asya turuna dair fotoğraflar yer alırken daha sonra belirtilen ülkelere ait fotoğraflar yer almamaktadır.

12_d

 

Seyahatleri boyunca yaklaşık 18 bin mil (28 bin km) yol kat eden seyyahlarımız bu arada gezdikleri şehirleri ve karşılaştıkları insanları fotoğraflamayı ihmal etmemişlerdir. Yaklaşık 3 yıl süren seyahatleri boyunca 1000’in üzerinde fotoğraf çekmişlerdir. Sadece üçte biri günümüze ulaşan bu fotoğraflar 1984’ten beri beri UCLA(University of California, Los Angeles) kütüphanesi özel koleksiyonunda yer almaktadır.

13_d

kaynak: yedikıta dergisi

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Sayac
21