Sandıklı’da damada ‘erkek eziyeti’ geleneği devam ediyor

Kültür 16 Kasım, 09:35'de eklendi
  • 0 paylaşım
  • 395 OKUNMA

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde damatlara düğünden sonra arkadaşları tarafından yapılan “erkek eziyeti” geleneği sürdürülüyor.

damat-1

Afyonkarahisar‘ın Sandıklı ilçesinde dünyaevine giren damatlara düğünden sonra arkadaşları tarafından yapılan “erkek eziyeti” geleneği sürdürülüyor.

Sandıklı’da yaşayan Niyazi Sivrikaya, düzenlenen düğün töreninin ardından dünyaevine girdi. Düğün sonrası gelini eve getirdikten sonra arkadaşları tarafından gece kazanlara vurularak dışarıya çağrılan damada, ilginç şakalar yapıldı.

İlk önce kadın kıyafeti giydirilen damat, arkadaşları tarafından sokağa saçılan çöpleri süpürmek zorunda kaldı. Gelenek gereği arkadaşlarının her isteğini yapmak zorunda kalan damat, ilginç bir vaziyette sokak ortasına serilen kilim üzerinde arkadaşlarına yumurta pişirdi. Damat Sivrikaya, kafasında tek tek kırılan yumurtaları pişirerek arkadaşlarına ikram etti. Kadın kıyafetleriyle darbuka eşliğinde göbek atan damada, arkadaşları tarafından içi acı biber dolu baklava yedirildi.

damat-2

Damadın arkadaşı Kadir Mangal “erkek eziyeti” denilen bu geleneği ilçelerinde devam ettirdiklerini söyledi. Bunun hiç kimse tarafından yadırganmadığını ifade eden Mangal, şunları kaydetti:

“Bu geçmişten günümüze süregelen bir olay. Her damada yapılıyor. Bazen az, bazen çok. Niyazi arkadaşımız da evlenmeden önce arkadaşlarına, bizim ona yaptıklarımızı yaptı. Bu parayla değil, sırayla. Niyazi kardeşimiz mütevazı bir insan. Biz de ona insaflı davrandık.”

damat-3

Daha sonra “erkek eziyeti“ne katılanlar dua ederek damada kendisine yapılanların hiçbirisini geline yapmaması konusunda uyarılarda bulundu ve bir ömür boyu mutluluk diledi.

AA

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

kemal arat Kasım 16, 2016


Sayac
21