Kurdukları ‘otağ’da Kırgız kültürünü tanıtıyorlar

Kültür 2 Şubat, 07:06'de eklendi
  • 0 paylaşım
  • 239 OKUNMA

Van’ın Erciş ilçesindeki Ulupamir köyünde Kırgız kültürünü tanıtmak amacıyla kurulan “otağ”, fotoğrafçıların yanı sıra yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor.

Van‘ın Erciş ilçesindeki Ulupamir köyünde kurulan “otağ“da (büyük ve süslü çadır), yerli ve yabancı turistlere Kırgız kültürü tanıtılıyor.

Zorlu doğa koşulları ve hastalıklar nedeniyle 1980’li yıllarda Afganistan’ın Pamir Yaylası‘ndan göç etmek zorunda kalan, dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından 1982’de Türkiye’ye getirilen Kırgız Türkleri, Erciş ilçesine 30 kilometre uzaklıktaki Altındere mevkisinde oluşturulan Ulupamir köyünde kültürlerini yaşatıyor.

Kendilerine özgü yaşamları, çadırları ve atlarıyla fotoğraf sanatçılarının yanı sıra yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çeken Kırgızlar, köye gelen misafirlerini, kurdukları büyük çadırda ağırlıyor.

“Çayımızı çorbamızı eksik etmiyoruz”

Köylülerden Kenan Aytaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, amaçlarının, kültürlerini tanıtmanın yanı sıra ilçe ekonomisine de katkı sağlamak olduğunu söyledi.

Ağır kış şatlarına rağmen misafirlerini sıcak bir ortamda konuk ettiklerini anlatan Aytaç, şöyle konuştu:

“Otağ çadırında eski motifleri barındıran ürünler yapıyorum. Dizilere ve üniversitelere kıyafet temin ediyorum. Ayrıca yurt içi ve yurt dışından sipariş verenlerin ürünlerini özenle hazırlayarak gönderiyoruz. Bu kültürün tanıtılması açısından da sosyal sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Gelen turistlere fotoğraf çekimi ve misafirperverlik konusunda elimizden gelen yardımı yapıyoruz. Çayımızı, çorbamızı, hoşgörümüzü onlardan eksik etmiyoruz. Burayı görmek isteyen herkesi Van Erciş’e bekliyoruz.”

AA

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Sayac
21