Adana’ya Birde Böyle Bakın

Kültür 31 Ocak, 19:34'de eklendi
  • 0 paylaşım
  • 233 OKUNMA

1. Adana’da koca üç gün kaldım bir tek adli vakaya şahit olmadım. Yani o kadar da abartmayalım. (*)

 

2. Seyhan nehri kenarındaki tim parklarda, günün her saatinde hemen her ağacın altında elinde bira şişeleriyle oturan adamlar görebilirsiniz.

 

3. Her tarafta kebapçı var. İçeri girince size “ne alırsınız” yerine “bir Adana alır mısınız”, “içecek olarak ne alırsınız” yerine “ayran mı şalgam vereyim” diye soruyorlar.

4. Hemen her yerde ya doğrudan ya da karıştırılarak kaçak çay kullanılıyor.

5. Akşam 20.30’dan sonra sokaklarda kimse kalmıyor. Bu saatten sonra 5 Ocak Stadyumu ve Sabancı Merkez Camii civarında yaklaşık 1 km çapında bir alanda çay içecek yer bulamadım.

6. Sabancı Merkez Camii, oldukça büyük bir cami. Ama öğlen namazında bir saf dolmuyor. Onlar da (Camii içinde ve çevresinde habire selfi çekmelerinden anlaşıldığı üzere) yerli turist.

7. Şehrin islami dokusu, tüm Anadolu şehirleri gibi Selçuklulardan ve beylikler döneminden (Adana için Ramazanoğlu Beyliği’nden) kalma eserlere dayanıyor.

8. Sokak köpekleri oldukça sakin. Ne kedilere havliyorlar ne insanlara, ne de arabalara.

9. Yol kenarlarında gördüğünz ağaçlardaki turuncu meyveler portakal değil, limondan daha ekşi ve salataya sıkılan turunç. Arkadaşlarınızın oyununa gelip yemeye kalkmayın.

10. Salepin üzerine tarçın yanında, salepi tamamen örtecek kadar çok ceviz koyuyorlar.

11. Mevsim uygun olmadığı için bici bici yemedim. Alacağım var, yazdım bir kenara.

(*) tam bunları yazdım televizyonlarda Adana’da (üstelik benim orada olduğum günlerde) kurşunla öldürülen üç gencin haberini geçtiler. . İsterseniz abartın, benim de kafam karıştı şimdi.

AHMET CANTÜRK

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Sayac
21