Varlık Fonu Başkanı Mehmet Bostan görevden alındı

Ekonomi 8 Eylül, 08:44'de eklendi
  • 0 paylaşım
  • 70 OKUNMA

Bloomberg HT’nin konuya yakın kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Türkiye Varlık Fonu (TVF) Başkanı Mehmet Bostan görevden alındı.

Bostan’ın yerine vekaleten Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ atandı.

3 Kasım 2016’da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı görevinden Türkiye Varlık Fonu Başkanlığı görevine getirilen Mehmet Bostan, o tarihten beri Varlık Fonu’nun hem genel müdür hem de yönetim kurulu başkanı olarak görev yapıyordu.

ERDOĞAN: BÖYLE YÜRÜMEYECEĞİNE KARAR VERDİK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda Kazakistan’a hareketi öncesi Varlık Fonu Başkanı Mehmet Bostan’ın görevden alınmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“Varlık Fonu’nda hedeflenen, arzulanan bir süreç olmadı. Bu olmayınca sayın Başbakan, Varlık Fonu ona bağlıdır. Cumhurbaşkanı olarak benimle herhangi bir bağlantısı yoktur ama biz bunları istişaresini yaparak bu konuda kararımızı alırız. Gelişmeleri gördük, böyle yürümeyeceğine karar verdik. Sayın Başbakan da bu konuda adımını attı, hayırlı olsun diyeceğiz. Varlık Fonu’nu bizim yeniden bir reorganize etmemiz şart. Kazakistan dönüşü o adımları atacağız”

 

MEHMET BOSTAN KİMDİR?

Mehmet Bostan, 1971 yılında İstanbul’da doğdu. Eğitim hayatını İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olarak ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İngilizce İşletme Yüksek Lisans alarak tamamladı.

1995 yılında iş hayatına atıldı ve sırasıyla Denizbank’ta Kurumsal Bankacılık Yetkilisi, BNP Ak Dresdner Bank’ta Pazarlama Müdürü, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda Müdür görevlerini sürdürdü. 1 Eylül 2009 tarihinde Güneş Sigorta’da Mali İşler Yönetimi’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve getirildi. Bir süre sürdürdüğü görevinin ardından Vakıf Emeklilik Genel Müdürü oldu.

5 Ağustos 2013 tarihinde SPK tarafından Turkcell Yönetim Kurulu Bağımsız Üyeliği’ne atandı. 26 Şubat 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararıyla Özelleştirme İdaresi Başkanlığı görevine getirildi.

 

Bloomberght,Haber7,AA,Twitter

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Sayac
21