DÜNYADAN ULUSAL VARLIK FONU ÖRNEKLERİ

Dünya, Ekonomi 6 Şubat, 08:34'de eklendi
  • 0 paylaşım
  • 397 OKUNMA

Büyük projelerin finanse edilmesi, kısa vadeli ekonomik şokların ve finansal piyasalarda meydana gelebilecek dalgalanmaların etkilerinin en aza indirilmesi amacıyla kurulan varlık fonunun işleyiş ve etkinliği oldukça önemlidir. Bugün dünya genelinde 40’tan fazla ülkede 80’e yakın varlık fonu bulunmaktadır. Bu fonların küresel olarak toplam büyüklüğü yaklaşık 7,4 trilyon dolara ulaşmış durumdadır. Ağırlıklı olarak petrol ve doğal kaynak temelli kurulan fonların yanı sıra ihracat ve finans piyasalarındaki gelirlerle kurulan varlık fonları da mevcuttur.

Dünyada en fazla varlığa sahip fonlar şu şekilde;

10-Kazakistan Ulusal Fonu (Kazakhstan National Fund)

NFRK means – National Fund of the Republic of Kazakhstan

2000 yılında kurulan bu fonun temel amacı petrol, doğalgaz ve metal fiyatlarındaki dalgalanmalara kar- şı Kazakistan ekonomisinin istikrarlı konumunun korunmasıdır. Ayrıca sosyal ve ekonomiyi destekleme amacıyla birlikte bir gelecek fonu özelliği de taşımaktadır. Fon, yatırım stratejileri geliştirmesi ve varlık yönetimi için harici yöneticiler ile çalışmaktadır. Tasarruf ve istikrar fonları olmak üzere iki ayrı portföye sahiptir. Kazakistan’ın petrol gelirleriyle kurulan bu fon 77 milyar dolarlık bir varlığı yönetmektedir.

9-Rusya Ulusal Refah Fonu (Russia National Welfare Fund)

2003 yılında kurulan bu fon petrol gelirlerine dayanmaktadır ve 73,5 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahiptir. Fonun temel amacı gönüllü emeklilik garantisi ve Rusya Emeklilik Fonu bütçe dengesinin sağlanması- dır.

Rusya Maliye Bakanlığı tarafından yönetilen bu fon bankalara borç verebilmektedir. Ayrıca bu fon piyasadaki aşırı likiditenin çekilmesi, enflasyon baskı- sının giderilmesi ve petrol-gaz gelirlerindeki oynaklı- ğın ekonomiyi etkilememesi adına da önemli bir araç olarak görev yapmaktadır. Riskli varlıklara, hisse senetleri ve tahvillerine yapılan yatırımlar da bu fonun faaliyet alanları arasında yer almaktadır.

8-Güney Kore Yatırım Şirketi (South Korea Investment Corporation)

2005 yılında kurulan ve devlet yönetimi altında olan bu yatırım yönetimi fonu, denizaşırı yatırımlar yapmaktadır ve emtia dışı kaynaklı olmak üzere 91,8 milyar dolarlık büyüklüğe sahiptir.

7-Katar Yatırım Otoritesi (Qatar Investment Authority)

2005 yılında kurulan bu fon Katar ekonomisinin çe- şitlendirilmesi, yeni strateji ve yatırım alanlarının belirlenmesi amacıyla kurulmuştur. Dünyanın en önemli LNG ihracatçısı ülkelerinden olan Katar’ın sahip oldu- ğu bu fon 256 milyar dolarlık büyüklüğe sahiptir.

6-Singapur Yatırım Şirketi (Singapore–Investment Corporation)

1981 yılında kurulan bu fon emtia dışı gelirlere dayanan bir başka fondur. Fon, Singapur hükümeti ve Singapur Merkez Bankası adına varlıkları yönetmektedir. Özellikle Singapur Finans Merkezi’nin pozitif katkısıyla varlıklarında önemli artışlar kaydeden bu fon, finansal piyasalarda istikrar sağlama aracı özelli- ğinin yanı sıra 40’tan fazla ülkede de yatırım faaliyetlerini sürdürmektedir.

5-Hong Kong – Para Otoritesi Yatırım Portföyü (Hong Kong–Monetary Authority Investment Portfolio)

1993 yılında kurulan bu fon 442,4 milyar dolarlık büyüklüğü ile Uzakdoğu’da yer alan ikinci fondur ve emtia dışı gelirlere dayanmaktadır. Bu fon döviz rezervlerinin yönetiminden sorumlu olarak finans piyasalarında istikrar sağlayıcı bir pozisyonda faaliyetlerini yürütmektedir. Varlıklarının üçte biri harici yöneticiler tarafından yönetilmektedir.

4-Suudi Arabistan SAMA Yabancı Varlıklar (Saudi Arabia SAMA Foreign Holdings)

Suudi Arabistan Merkez Bankası (SAMA) ülkenin döviz rezervlerini kontrol etmektedir. 598,4 milyar dolarlık büyüklüğü ile Ortadoğu’nun en büyük ikinci fonu olan SAMA Foreign Holdings, dünyanın en önemli petrol üreticisi ve ihracatçılarından olan Suudi Arabistan’ın petrol gelirlerinden elde edilen fazlayı kontrol etmekte ve muhtemel fiyat dalgalanmalarından oluşabilecek kayıpları telafi etme amacını taşımaktadır.

3-Abu Dabi Yatırım Otoritesi (Abu Dhabi Investment Authority)

1976 yılında kurulmuş olan bu fonun temel kaynağı- nı petrol ihracı gelirleri oluşturmaktadır. 773 milyar dolarlık büyüklüğü ile Ortadoğu’daki en büyük varlık fonu olma özelliğini taşımaktadır. Londra Gatwick Havalimanı, Norveç merkezli Gassled başta olmak üzere birçok uluslararası yatırımı bulunmaktadır. Bu fon tamamıyla Abu Dabi hükümetinin denetimi altındadır. Petrol ihracatından elde edilen fazlanın yüzde 70’i bu fona aktarılmaktadır

2-Çin Yatırım Şirketi (China Investment Corporation)

Çin’in döviz rezervlerinin yönetiminden sorumlu olan bu fon 813,8 milyar dolarlık değeriyle doğal kaynak dışı gelirlerle kurulan fonların en büyüğüdür. Dünya çapında gayrimenkul, havalimanı, otel işletmesi yatırımları olan bu fonun haricinde, Çin’in 3 tane daha emtia dışı gelirlerle kurulan varlık fonu bulunmaktadır. Toplam büyüklüğü yaklaşık 1,5 trilyon dolar olan bu fonların en önemlilerinden birisi Çin’in Afrika yatırımlarını yöneten Çin-Afrika Kalkınma Fonu’dur.

1-Norveç Devlet Emeklilik Fonu (Norway Government Pension Fund–Global)

847,6 milyar dolarlık büyüklüğü ile Norveç dünyada en büyük varlık fonuna sahip olan ülkedir. 1990 yılında kurulan bu fonun kaynağını petrol gelirleri oluşturmaktadır. Genel olarak son dönemlerde gayrimenkul yatırımlarıyla öne çıkan bu fonun yaklaşık 75 ülkede 9 binden fazla şirkette yatırımı bulunmaktadır. Ayrıca bu fonun LMT Endeksi’ne göre 10 puanı bulunmaktadır.

Detaylı bakmak için tıklayınız;

http://file.setav.org/Files/Pdf/20161028172334_varlik-fonu-pdf.pdf

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Sayac
21