Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim görevinden ayrıldı

İsrail polisi namaz sonrası cemaatten 13 kişiyi yaraladı

KOSGEB desteğiyle ‘sinekten protein’ çıkartıyor

‘Fırat’ın çakılları’ kadınların elinde ‘taş bebeğe’ dönüşüyor

Elektriksiz Çamaşır Makineleri

Bilim 25 Ekim, 14:19'de eklendi

1782’de Londra’da Henry Sidgier trafından altıgen şeklinde, ahşaptan oluşan kapalı bir çamaşır teknesi icat edildi. Bu teknenin içerisine yerleştirilen tahta çubuklar arasına çamaşırlar sıkıştırılıyordu ve teknenin iki ucu, iki askıya asılarak sonrasında da kol gücüyle döndürülüyordu. Tamamen insan gücüne dayanan bu sistem hem çok yorucu hem de kullanılan diğer yöntemlere oranla daha fazla zaman alıyordu. Yıkandıktan sonra makineden çıkarılan ıslak çamaşırlar, iki tahta merdanenin arasından geçirilerek  sıkıştırılıyor ve bu şekilde bir yandan çamaşırların suları süzülürken  diğer yandan da bir anlamda ütülenmesi sağlanıyordu.

İlk Çamaşır Makinesi

Elektiriksiz Çamaşır Makinası

1791’de İngiliz Ferguson Hardieçamaşır makinesi için merdane sistemini getirdi. Bu şekilde merdanenin tek yönlü hareketiyle ileri ve geri gitmesini sağlayan sistem geliştirildi. Bu sistem sadece sıkma işleminde biraz daha kolaylık sağlarken insan gücü kullanımını yine de pek fazla azalmıyordu ve fazlasıyla yorucuydu.
1797’de Amerika’da çamaşır yıkamak için kullanılan fırçalama tahtası Nathaniel Briggs tarafından icat edildi.
1851 de Amerikalı olan James King tamburu bulunan bir başka çamaşır yıkama makinesinin patentini aldı. Çamaşırlar bu makinenin içerisine koyularak tambur el ile çevriliyordu.
1858 yılına geldiğimizde Hamilton Smith Döner çamaşır makinesi patentini aldı.
1874 yılında ise Indiana’da William Blackstone sevgili eşine doğum günü hediyesi olarak bir çamaşır yıkama makinesi yaptı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.


Sayac

Notice: Trying to get property of non-object in /home/malayani/public_html/wp-content/plugins/activity-reactions-for-buddypress/class/class.php on line 1080
21
sadfasd